Ostrowiec Świętokrzyski


Herb Gminy Ostrowiec


adres:
ul. Jana Głogowskiego 3/5, 27-400 Ostrowiec Św.

tel. (+48 41) 26 72 100 do 108

fax: (+48 41) 26 72 110

email: um@um.ostrowiec.pl

http: www.um.ostrowiec.pl

Prezydent – Jarosław Górczyński

 

 

Gmina Ostrowiec położona jest  w obrębie dwóch krain geograficznych, zaliczanych do Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Od północy miasto otaczają kompleksy leśne Puszczy Iłżeckiej, od południa zaś wyżynne obszary Ziemi Opatowskiej. Ostrowiec Świętokrzyski to drugi po Kielcach, pod względem obszaru i liczby ludności ośrodek województwa świętokrzyskiego. Miasto jest siedzibą władz powiatu ziemskiego.

Ostrowiec do lat dziewięćdziesiątych XX wieku był silnie związany z przemysłem hutniczym. Obecnie, oprócz huty, która została zakupiona przez hiszpański koncern „Celsa”, duże znaczenie odgrywa rozwój małej i średniej przedsiębiorczości.

Osoby szukające odpoczynku i relaksu mogą skorzystać z usług centrum sportowo-rekreacyjnego „Rawszczyzna”, gdzie znajdą basen o wymiarach olimpijskich, komorę kriogeniczną, siłownię i saunę. Na turystów czeka wiele atrakcji w samym mieście oraz malownicze szlaki rowerowe, biegnące wokół niego. Polecamy także szeroką bazę noclegową, z której można wyruszyć do pobliskiej, największej w Europie, neolitycznej kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach czy do Bałtowa, gdzie mieszczą się m. in. Park Jurajski, zwierzyniec i stok narciarski. Kwitnie życie kulturalne miasta. Na uwagę zasługują prężnie działające: Miejskie Centrum Kultury, Biuro Wystaw Artystycznych i Galeria Fotografii.

Kierunek, w którym podąża Ostrowiec Świętokrzyski, stanowi dobrą perspektywę dla dalszego rozwoju.

Powierzchnia: 46 km2

Ludność: 72277 (2013r)

Więcej