ZSS w Orlen Warsaw Marathon

Uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych już po raz kolejny udowodnili, że w sporcie ograniczenia nie istnieją. Natalia Śmieszek wraz ze swoim kolegą Kamilem Podsiadłym wzięli udział w zawodach biegowych odbywających się w Warszawie w dniu 22 kwietnia pod hasłem „Orlen Warsaw Marathon – Narodowe Święto Biegania”. Zawodnicy w tegorocznej edycji zmierzyli się z dystansem dziesięciu kilometrów. Bieg zakończył się sukcesem, który zaowocował w zdobyte medale. Faktem wartym zaznaczenia jest czas ukończenia wyścigu. Zawodnicy uzyskali o ponad siedem minut lepszy wynik niż w poprzedniej edycji OWM                  na tym samym dystansie. W tym roku trasę biegu ukończyli z czasem 1:02:46.
Uczniowie ZSS stali się wzorem do naśladowania nie tylko dla swoich rówieśników, pomimo niepełnosprawności zawodnicy osiągają wytyczone cele, a w wykonywanych zadaniach daje się zauważyć znaczny progres.

Zawody Orlen Warsaw Marathon są organizowane od 2013 r. Od pierwszej edycji uczestniczą w nich uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. Jest to sportowa impreza o renomie ogólnoeuropejskiej, a nawet ogólnoświatowej. Z jednej strony promuje sport wyczynowy,
a z drugiej strony do rywalizacji może przystąpić osoba uprawiająca sport rekreacyjnie.
To kształtuje postawę zdrowej rywalizacji. W każdej edycji na linii startu jest obecnych około dziesięciu tysięcy ludzi. Świadczy to o tym, że bieganie jest bardzo popularne i przynosi wiele korzyści. Szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami są one niewymierne. Uczestnictwo
w zawodach jest doskonałą okazją do integracji społecznej. Zaznaczają swą obecność, spełniają potrzeby i ukazują możliwości, jakie się w nich kryją.

„Jestem pod wrażeniem osiągnięć sportowych Natalii i Kamila. Zdobyte medale są wynikiem ciężkiej pracy. To kolejni uczniowie naszej szkoły, którzy z pomocą wykwalifikowanych oligofrenopedagogów osiągają sukces. Jestem pewna, że to nie ostanie ich duże osiągnięcie
w życiu. Bardzo się cieszę, że pasja biegania zauważalna jest u coraz większej ilości uczniów. Czekam z niecierpliwością na kolejne sukcesy uczniów ZSS”- mówi Dyrektor szkoły Magdalena Wykrota-Skóra.

„Natalia i Kamil to doświadczeni sportowcy. W swojej historii mają na koncie zdobyte medale zarówno biegów na dystansie dziesięciu jak również koronnego dystansu czterdziestu dwóch kilometrów, czyli maratonu. Charakteryzuje ich determinacja i upór                   w drodze do upragnionego celu. Zawsze chętnie uczestniczą w wielogodzinnych przygotowaniach do zawodów. Potrafią poświęcić czas wolny na trening, który często odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych”- dodaje trener Ernest Krajewski.

Zawodników wspierała grupa kibiców składająca się z uczniów ZSS oraz rodziców, która pod opieką nauczycielki Małgorzaty Stramowskiej dzielnie wspierała biegaczy na trasie wyścigu. Zawodników do biegu przygotowywali trenerzy Elżbieta Wybranowska i Ernest Krajewski. Dyrekcja wraz z uczestnikami wyjazdu do Warszawy serdecznie dziękuje Panu Arturowi Sobierajowi oraz Stowarzyszeniu „Źródło” za wsparcie finansowe, które umożliwiło zorganizowanie transportu na zawody.