Zdrowie na talerzu

Efektem dobrze układającej się współpracy pomiędzy Powiatem Ostrowieckim a Uniwersytetem Trzeciego Wieku był wykład na temat zdrowego odżywiania zorganizowany dla słuchaczy w ramach obchodów Dnia Seniora.

Wykład poświęcony ważnemu tematowi – zdrowemu odżywianiu – wygłosił Wojciech Wilk, specjalista do spraw żywienia. W prelekcji pod hasłem “Zdrowie seniora a prawidłowe odżywianie” uczestniczyli licznie seniorzy, starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych – Anna Męczkowska.

– Wykład, który utwierdzi nas w przekonaniu, że „w zdrowym ciele zdrowy duch” przygotował dla Państwa Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ostrowieckiego starostwa w ramach Dnia Seniora. Bardzo się cieszę, że tak dobrze układa się współpraca Zarządu Powiatu Ostrowieckiego i Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Państwa działalność pokazuje nam, jak kreatywni i aktywni są seniorzy z naszego powiatu – powiedział starosta Zbigniew Duda. – Jestem dumny, że my jako Powiat mamy możliwość pomagać Państwu realizować plany i zamierzenia. Bardzo cenię Uniwersytet, który kreuje nowy model seniora – człowieka nowoczesnego, samodzielnego, takiego, który potrafi aktywnie uczestniczyć we współczesnym świecie.

dsc_7176dsc_7187dsc_7172dsc_7164

dsc_7158dsc_7165