Zdolna młodzież ze Staszica

Uczennica 2 klasy LO Nr I im. S. Staszica w Ostrowcu Św. Faustyna Cieślik odniosła spektakularny sukces. Zajęła najwyższe miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Poezji XXIII Jesienne Debiuty Poetyckie. Tym samym Faustyna wygrała indeks na wybrany przez siebie kierunek na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Jury konkursowe pod przewodnictwem prof. dra hab. Romana Doktóra miało sporo pracy. Przeczytano bowiem i oceniono 135 wierszy, z których wyłoniono dziewięciu laureatów. Dwóm spośród nich przyznało tytuł Talentu Roku 2020. Faustyna otrzymała nagrodę za wiersze: „Sierpień 1920”, „Spowiedź Andromachy”.

Faustyna Cieślik jest uczennicą klasy biologiczno-chemicznej, co nie przeszkadza jej rozwijać zainteresowania humanistyczne na lekcjach języka polskiego prowadzonych przez polonistkę–Dorotę Mączkę.

Nie jest to jedyny sukces uczennic tego liceum. Natalia Lewicka i Aleksandra Sternik to z kolei  uczennice klasy 3, które konsekwentnie rozwijają swoje zainteresowania i pasje humanistyczne, odnosząc sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych. Znaczącym osiągnięciem  dziewcząt jest zakwalifikowanie się do zawodów okręgowych LI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

Natalia i Aleksandra na I etapie olimpiady przygotowały pracę krytyczno-literacką, obie wybierając temat: „Zaraza jako temat literacki w twórczości polskich romantyków”. Pod kierunkiem p. Wojciecha Szymańskiego znakomicie poradziły sobie z wykazaniem, w jaki sposób funkcjonuje zbieżność motywów, tematów i bohaterów w utworach „Ballada Alpuhara” Adama Mickiewicza oraz „Ojciec zadżumionych” Juliusza Słowackiego.

Zawody pisemne odbędą się już 13 lutego – trzymamy kciuki!!!

Polonistom ze Staszica gratulujemy wspaniałych uczennic i życzymy dalszych sukcesów!

  Faustyna Cieślik