Zaproszenie na Krzemionki dla brytyjskiej pary książęcej

Do odwiedzenia neolitycznych kopalni krzemienia Zarząd Powiatu Ostrowieckiego zaprosił księcia Cambridge Williama wraz z małżonką księżną Kate. W ten sposób władze powiatu chcą zwrócić uwagę na ten bezcenny zabytek i wypromować jedyny taki w Europie i na świecie kompleks neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego.

Zbigniew Duda, starosta ostrowiecki poinformował, że pretekstem do zaproszenia pary książęcej stała się zapowiadana na lipiec oficjalna wizyta księcia Williama i księżnej Kate w naszym kraju.

– Wystosowaliśmy już oficjalne zaproszenie do złożenia wizyty w Krzemionkach do ambasadora Wielkiej Brytanii w Polsce – mówi starosta. – Zaproszenie ma być przekazane następnie parze książęcej, która ma przyjechać do Polski w lipcu i tu spotkać się z naszą parą prezydencką. Uznaliśmy, że nasze kopalnie z czasów neolitu, które są starsze niż egipskie piramidy mogły by być jednym z przystanków tej wizyty.

– Kopalnie krzemienia pasiastego są unikatem na skalę światową, wartym do pokazania tak znaczącym gościom. Doskonale wiemy, że drugiej tak dobrze zachowanej i eksponowanej kopalni nie ma ani w Europie, ani na świecie – dodał Zbigniew Duda.

Zapraszając brytyjską parę książęcą do odwiedzenia właśnie tego miejsca, Powiat liczy na promocję neolitycznych kopalni, które stara się przecież wpisać na listę UNESCO. To unikatowe miejsce, które zasługuje na taką reklamę, a tak wyjątkowi goście mogliby przekonać się, jak wyglądało życie sprzed kilku tysięcy lat.

Na zachętę, która ma skłonić parę książęcą do odwiedzenia Krzemionek, poza samym zaproszeniem, starosta Zbigniew Duda zamierza jeszcze przesłać najbardziej adekwatny symbol tego miejsca, czyli oszlifowany krzemień pasiasty.

Zaproszenie dla księcia Williama i księżnej Kate do odwiedzenia kopalń krzemienia pasiastego zostało wysłane kilkanaście dni temu. Władze starostwa ostrowieckiego liczą, że niedługo odpowiedź nadejdzie i będzie pozytywna.