Zapraszamy do Muzeum – wystawa i ekowarsztaty

ŚWIĄTECZNI GOŚCIE – TRADYCJE I OBRZĘDY BOŻONARODZENIOWE

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim serdecznie zaprasza od 10 grudnia 2017 roku do końca stycznia 2018 roku do obejrzenia nowej wystawy czasowej „Świąteczni goście – tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe”. Celem wystawy jest przypomnienie i opowieść o zanikających tradycjach ludowych związanych z okresem Bożego Narodzenia.

W tradycji ludowej Wigilia i dzień Bożego Narodzenia były czasem spędzanym w uroczystym nastroju w gronie najbliższej rodziny. Nie składano i nie przyjmowano wówczas wizyt. Dopiero dzień św. Szczepana otwierał okres zabaw, spotkań i przyjęć. W tym dniu zaczynano odwiedziny, a w domach pojawiali się pierwsi świąteczni goście – m. in. kolędnicy z szopką.

W dawnych latach, jak nakazywał zwyczaj, grupy przebierańców z gwiazdą, szopką, turoniem czy postacią króla Heroda, wędrowały od domu do domu z życzeniami świątecznymi i noworocznymi na ustach, odgrywając przy tym Jasełka.

Na wystawie będzie można obejrzeć przenośną szopkę kukiełkową z 1917 roku, stacjonarne szopki ludowe, jak również takie, które przynajmniej formą, postaciami jakie tam występują nawiązują bezpośrednio do tych tradycyjnych szopek. Są również pokazane rekwizyty kolędnicze jak np. głowy turoni, gwiazda kolędnicza, maski obrzędowe, hałaśniki kolędnicze. Ekspozycję wzbogacają obrazy przedstawiające grupę kolędniczą, płaskorzeźby i rzeźby drewniane.

Wystawa prezentuje część kolekcji z Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie i Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

                                   Barbara Dzioba, kustosz, kurator wystawy

Wystawa Świąteczni goście – tradycje i obrzędy bożonarodzeniowe

Otwarcie 10.12.2017r., godzina 16:00

Miejsce: Pałac Wielopolskich, ul. Świętokrzyska 37

Czas trwania: 10.12.2017 – 31.01.2018

 

EKOWARSZTATY 

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które miałyby ochotę spędzić trochę czasu w muzeum, na przedświąteczne ekowarsztaty, podczas których będziemy wykonywać świąteczne ozdoby z surowców wtórnych.

Ponieważ będzie to przedświąteczny okres, zapewne Mikołaj nie zapomni zajrzeć do muzeum i pozostawić drobnego upominku dla każdego z uczestników warsztatów.

Zajęcia odbędą się 9 grudnia 2017r. w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki o godzinie 11.00. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Chętnych prosimy o zgłaszanie się pod nr tel. 41 330 45 50 lub na adres email: sekretariat@krzemionki.info (w zgłoszeniu prosimy o podanie wieku dziecka).

                                   Beata Celebańska, edukator

 

Ekowarsztaty

Otwarcie 9.12.2017r., godzina 11:00

Miejsce: Krzemionki, Sudół 135a

Koszt: bezpłatne, konieczna wcześniejsza rezerwacja