Z seniorami o rozwoju powiatu

Na zaproszenie Zarządu Uniwersytetu Trzeciego Wieku, starosta ostrowiecki Zbigniew Duda przedstawił słuchaczom prezentację pt. ” Kierunki rozwoju powiatu ostrowieckiego” . Była to doskonała okazja, aby pokazać ostrowieckim seniorom, jak wiele korzystnych zmian i inwestycji zrealizowano w tej kadencji samorządu powiatowego. 

Starosta Zbigniew Duda w swojej prezentacji skupił się na wielu obszarach działalności. 

– Staram się, aby pozytywnie wpływać na wszystkie dziedziny życia powiatu. Coraz więcej środków przeznaczamy na poprawę infrastruktury drogowej. Pozyskujemy na ten cel środki zewnętrzne, wszystko po to, by oszczędzać pieniądze podatnika – wyjaśnił starosta. 

Ważnym tematem, który bardzo interesował słuchaczy były sprawy szpitala powiatowego. Wszystkich ucieszyła wiadomość o poprawiającej się sytuacji finansowej lecznicy oraz nowych, wysokopłatnych procedurach medycznych. 

– Tak jak obiecywałem, sytuacja szpitala się poprawia. Wynegocjowaliśmy z NFZ rekordową stopę zwrotu za nadwykonania, która wynosi 86%.  Wprowadziliśmy nowe procedury medyczne takie jak: operacje kręgosłupa czy nieinwazyjne procedury endoskopowe. Chcemy zbudować nowy budynek dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego – zaznaczył Zbigniew Duda. 

Wśród słuchaczy UTW znajduje się wielu emerytowanych nauczycieli, dlatego temat edukacji przykuł uwagę zebranych.

– W szkołach zawodowych postawiliśmy na dualny system kształcenia i współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami. Tworzymy razem z nimi nowe profile klas dostosowane do potrzeb rynku pracy. Sztandarowym przykładem jest klasa technik mechatronik, nad którą patronat objęła Celsa Huta Ostrowiec. Dzięki temu uczniowie w szkole poznają teorię, a na praktykach u pracodawcy zdobędą niezbędne umiejętności – mówił starosta.

Na koniec spotkania na starostę czekała miła niespodzianka od słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku – bukiet kwiatów i życzenia wytrwałości w realizacji kolejnych ważnych projektów podnoszących rangę powiatu ostrowieckiego. 

– Dziękuję za zaproszenie i możliwość przekazania dobrych wiadomości. Liczę na kolejne takie spotkania oraz na Państwa sugestie i pomysły. Z chęcią skorzystamy z Waszej wiedzy i doświadczenia – powiedział na zakończenie Zbigniew Duda.