„Chreptowicz” w etapie centralnym Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki

Marcin Gajewski i Michał Ślusarz (obaj z klasy 3b matematyczno-fizycznej, podopieczni p. Doroty Drzazgi) mają już za sobą etap centralny 9. Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH z matematyki. Do tego najwyższego szczebla olimpiady zakwalifikowali się jako jedyni  spośród  uczniów ostrowieckich szkół. Marcin i Michał z LO nr II im. J. Chreptowicza znaleźli się w  gronie najlepszych matematyków w kraju (w gronie 250 osób spośród 1263 uczestników). Obecnie zdolni uczniowie czekają na wynik, który wpisze ich w ścisłe grono najzdolniejszych matematyków w Polsce i od którego zależy, jaki tytuł laureata otrzymają: laureata I, II czy III stopnia. Nagrodą za zdobycie tytułu laureata tej prestiżowej olimpiady jest otrzymanie indeksu  uczelni na wybrane kierunki. W ten sposób szkoła wyższa zabiega o najzdolniejszych studentów w Polsce.

By dostać się do centralnego etapu Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH, należało pokonać w dwóch wcześniejszych etapach ponad 1200 osób z całego kraju. Michał i Marcin świetnie poradzili sobie ze wszystkimi rywalami, na każdym etapie świetnie rozwiązali 7 zadań o wysokim stopniu trudności, znacznie wykraczającym poza rozszerzoną podstawę programową. Wielkim sukcesem tej naukowej rywalizacji zakończył się również udział klasowych kolegów i koleżanki Michała i Marcina: Alicji Turczyńskiej, Mariusza Słapka, Maksymiliana Szymanowicza oraz Huberta Dryi, którzy zdobyli tytuł finalisty etapu okręgowego tejże olimpiady. Warto dodać, że Michał Ślusarz już w ubiegłym roku, biorąc udział w tej olimpiadzie  zdobył najwyższą nagrodę oferowaną przez AGH – tytuł laureata I stopnia (przysługujący tylko 10 najlepszym olimpijczykom w kraju), dający możliwość studiowania na dowolnie wybranym przez siebie kierunku AGH.

Uczniowie z ostrowieckiego „Chreptusa”, którzy tak licznie każdego roku zdobywają tak wysokie noty,  zawsze plasują LO nr II wśród najlepszych szkół w Polsce. Nie dziwi więc fakt, że naukę matematyki w Ostrowcu  corocznie wybiera najwięcej gimnazjalistów właśnie w  „Chreptowiczu” – szkole, która kształci matematycznych mistrzów, zwycięzców najtrudniejszych olimpiad i konkursów oraz maturalnych wyników na poziomie rozszerzonym.

IMG_2943

Michał Ślusarz i Marcin  Gajewski, mimo że mają już gwarantowany przez uczelnię wstęp na studia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, to jednak  nie zdecydowali jeszcze , którą uczelnię wybiorą. Uczniowie LO nr II mają bowiem podobne zaproszenie  od innych najbardziej renomowanych w Polsce uczelni za swe wyjątkowe sukcesy w różnych olimpiadach w dziedzinie nauk ścisłych. Nie pozostaje nic jak pogratulować Marcinowi i Michałowi „problemu, jaki sobie sprawili”, a o jakim marzą wszyscy maturzyści w Polsce – mieć dylemat, którą  renomowaną uczelnię wybrać, skoro już przed maturą otrzymało się od nich indeksy, a same uczelnie czekają z otwartymi ramionami !