XVII EDYCJA KURSU INTERNETOWEGO FILMOTEKA SZKOLNA. AKCJA!

Nauka w klasie humanistycznej o profilu „filmowym” w I LO im. Stanisława Staszica daje uczniom  możliwość rozwoju pasji, a także stania się świadomymi odbiorcami kultury masowej i jej nośników. Jak co roku, uczniowie, tym razem już klasy II D, mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat kinematografii w ramach ogólnopolskiego projektu „Filmoteka Szkolna. Akcja”. W XVII edycji kursu internetowego wzięła udział grupa uczniów o nazwie ,,Wobec  Obiektywu”, w skład  której wchodziły: Magdalena Rolak, Aleksandra Sienniak, Klaudia Sasak i Agata Stępień. Grupa wybrała ścieżkę „Warsztat Reżysera’’. 

Tworząc pod okiem mentorki swój własny pięciominutowy film, uczennice poznały podstawy pracy z kamerą oraz mogły sprawdzić się w roli reżysera i scenarzysty:

– Dzięki Filmotece przekonałam się na własnej skórze jak wygląda praca nad filmem, wcale nie jest taka lekka, jak  mogłoby się wydawać – mówi Magda. – Nauczyłam się też pracy w zespole i zyskałam wiele cierpliwości do niektórych rzeczy. Przy realizacji filmu miałyśmy dużo zabawnych i przyjemnych sytuacji. To, że tworzyłyśmy coś same, na własną rękę również było bardzo satysfakcjonujące. Nasze wizje i pomysły stały się rzeczywistością i to jest najbardziej niesamowite w zawodzie filmowca, czy reżysera. Zarys, który kreuje rzeczywistość.

Podczas trwającego trzy miesiące kursu uczestnicy mają okazję brać udział w projekcie, który wspiera i rozwija ich twórczość, pozwala zagłębić się w magię kina i dowiedzieć się więcej o filmach, które mimo wszystko stanowią ważną część naszego życia.  Dzięki filmom świat zyskuje dodatkowy blask, filmy pozwalają oderwać się od szarej codzienności. Udział w kursie Filmoteki Szkolnej przez uczniów klasy humanistycznej nie tylko wzbogaca ich wiedzę i umiejętności, ale jest także okazją do poznania ciekawych ludzi z całej Polski i nawiązania nowych kontaktów. Jest to bardzo ciekawe i cenne doświadczenie.

Agata Stępień

Uczennica klasy II D

Na zdjęciu uczennice dwóch ostatnich edycji kursu internetowego „Filmoteka Szkolna. Akcja!” wraz z nauczycielem Wojciechem Szymańskim sprawującym merytoryczną opiekę nad projektem Filmoteki Szkolnej.

Od lewej stoją: Dominika Janik, Magdalena Rolak, Julia Olejnik, Agata Stępień, Wojciech Szymański, Weronika Kwiatkowska, Klaudia Sasak.