WYSOKA OCENA SZKOLENIE MŁODYCH SZCZYPIORNISTÓW W OSTROWIECKIEJ SZKOLE MISTRZOSTWA SPORTOWEGO

Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu jako jedno z trzech w województwie świętokrzyskim pozostaje w projekcie OSPR (Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej) finansowanym ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Programem tym objęci będą także uczniowie tworzonej od września Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego.

Związek Piłki Ręcznej w Polsce przygotowuje się do trzeciego sezonu realizacji projektu wspierania rozwoju piłki ręcznej w ramach OSPR. Komisja Oceniająca w dn. 24 kwietnia i 16 maja dokonała weryfikacji poziomu wyszkolenia młodych zawodników w poszczególnych ośrodkach i przedłużyła współpracę z tymi, w których efekty pracy szkoleniowej były najlepsze.

– Szkolenie młodych szczypiornistów w naszym Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego prowadzone jest na wysokim poziomie i pewnie to zdecydowało o wyborze naszej szkoły do kontynuacji projektu – powiedziała dyrektor ZSOMS Anna Trojanowska. – Z roku na rok mieliśmy coraz lepszy nabór, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym.

W ramach projektu w każdym województwie utworzono sieć szkół prowadzących szkolenie w piłce ręcznej osobno dla chłopców, osobno dla dziewcząt. Tworzyło ją jedno liceum oraz  trzy gimnazja wraz z podległymi każdemu z nich trzema podstawówkami.

– Nasza współpraca z ostrowieckimi szkołami podstawowymi przebiega wzorcowo – dodaje dyrektor Trojanowska. – Chłopcy, którzy na tym etapie rozpoczęli swoją przygodę z piłką ręczną, z powodzeniem kontynuują szkolenie w naszym gimnazjum.

Jednak ze względu na zmiany w systemie oświaty, wypracowany model musi zostać zmieniony. Uczniowie wybranych przez komisję oceniającą gimnazjów będą mogli kontynuować szkolenie sportowe aż do ukończenia szkoły. Zmniejszono liczbę szkół podstawowych biorących udział w projekcie z 9 do 3 w każdym województwie. Jeśli chodzi o świętokrzyskie, nasze Gimnazjum będzie jednym z trzech, które pozostaną w programie OSPR, a spośród ostrowieckich podstawówek komisja wybrała do prowadzenie szkolenia najmłodszych szczypiornistów tworzoną przy SMS Szkołę Podstawową Mistrzostwa Sportowego.

Dzięki podpisaniu umowy Powiatu Ostrowieckiego z klubem KSZO „Odlewnia” Ostrowiec” w sprawie utworzenia klasy sportowej o specjalności piłka ręczna teraz uczniowie klasy III gimnazjum, a wkrótce VIII szkoły podstawowej będą mogli kontynuować szkolenie trenując razem z seniorami.