Wyjątkowy koncert niezwykłych artystów

22 października 2019r. o godzinie 10.00 w sali widowiskowej kina Etiuda pojawili się młodzi artyści i zaproszeni goście. Rozpoczął się II Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Świętokrzyskie jakie cudne” Ostrowiec Świętokrzyski 2019. Pomysłodawcą i organizatorem tego wydarzenia jest Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Stowarzyszenie na Rzecz Uczniów i Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło”.

Uczestnikami przeglądu byli dzieci, młodzież i osoby dorosłe z placówek dla osób z niepełnosprawnością intelektualną z terenu województwa świętokrzyskiego. Gościliśmy zespoły ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” w Ostrowcu Świętokrzyskim, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Niemienicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Jałowęsach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sulejowie, Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczego w Staszowie, Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Kielcach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego Nr 2 w Kielcach, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Dębnie, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Większość artystów odwiedziła nas po raz drugi, co niezmiernie nas cieszy, ponieważ świadczy o tym, że ubiegłoroczna impreza była udana.

Uczestnicy zaprezentowali różne formy wyrazu artystycznego: taniec, śpiew, ruch sceniczny. Wzruszające i zabawne występy dostarczyły widowni niezapomnianych wrażeń.

Fantastyczne nagrody i pyszny poczęstunek zapewnili sponsorzy Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Gminy Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Kunów i Waśniów, państwo Magdalena i Paweł Komorniczak z firmy LaserExpert, pan Jarosław Kuba prezes stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”. Współorganizatorem jest również Miejskie Centrum Kultury, które udostępniło na potrzeby przeglądu salę w Kinie Etiuda.

Celem przedsięwzięcia jest oprócz prezentacji twórczości osób z niepełnosprawnością także propagowanie wiedzy o województwie Świętokrzyskim. W tym roku zaproszone zespoły zachęcały do odwiedzenia muzeów z terenu naszego województwa. Zdjęcia muzeów znalazły się w kalendarzu na rok 2020, który został rozdany uczestnikom i zaproszonym gościom. Nasza szkoła zachęca do odwiedzenia Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. Jak wynika z przesłanych do nas informacji warto odwiedzić także Muzeum Wsi Skansen w Maruszowie, Muzeum Narodowe oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Pałac w Kurozwękach, Dwór w Śmiłowie oraz Muzeum Geodezji i Kartografii w Opatowie.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie mogli poszaleć przy muzyce zespołu Master Team, który po raz drugi charytatywnie wystąpił na przeglądzie.

Regionalnymi przysmakami częstowały Koła Gospodyń Wiejskich Chocimowianki, Magonianki, SABAT z Wojnowic, z Gminy Bałtów oraz z Gminy Waśniów.

Przegląd został objęty patronatem honorowym Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego oraz Starosty Powiatu Ostrowieckiego Marzeny Dębniak.