Współcześni Obywatele Europy

Współcześni Obywatele Europy

Stowarzyszenie na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA” podsumowało 2-letni, międzynarodowy projekt, w którym wzięli udział podopieczni WTZ, a także przedstawiciele innych krajów. W Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim z uczestnikami projektu z Hiszpanii, Portugalii i Cypru spotkał się Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki.

Projekt „Grundtvig Citizen Today” – „Współczesny Obywatel Europy” został zrealizowany w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Na terenie Powiatu Ostrowieckiego projekt realizowany był przez Stowarzyszenie na Rzecz Warsztatu Terapii Zajęciowej „SZANSA”. Program zajęć był bardzo bogaty, obejmował m. in. warsztaty komputerowe, językowe (język angielski i niemiecki), artystyczne, fotograficzne, kulturalne, sportowe, muzyczne. Uczestnicy projektu, w ramach działań ekologicznych, mieli okazję nauczyć się segregowania odpadów, zaś podczas warsztatów bezpieczeństwa w ruchu drogowym poznali znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego. W ramach zajęć obywatelskich zachęcano ich do udziału w wyborach. Projekt był także okazją do zwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce i na świecie, m. in. Rzymu czy Teneryfy.

19 maja w siedzibie ostrowieckiego starostwa podsumowano trwający dwa lata projekt. Oprócz kadry pedagogicznej stowarzyszenia, na spotkaniu pojawili się uczestnicy projektu z Hiszpanii, Portugalii i Cypru, dla których wizyta była okazją do zwiedzenia naszego powiatu.

– Cieszę się, że dziś odwiedzicie wspaniały i bardzo cenny na skalę światową obiekt – kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach. Otrzymacie od nas przewodniki w języku angielskim, które z pewnością ułatwią zwiedzanie tego wspaniałego miejsca – powiedział starosta, wręczając gościom upominki. – Jako pamiątkę z wizyty w naszym regionie otrzymujecie także filiżankę z Porcelany Ćmielowskiej, porcelany znanej i cenionej na całym świecie, która jest jedną z wizytówek Powiatu Ostrowieckiego.

Zagraniczni goście zgodnie stwierdzili, że nasz powiat i jego okolice są bardzo urokliwe, a mieszkańcy przyjaźni i sympatyczni. Oprócz Krzemionek, zwiedzili również Góry Świętokrzyskie, Kraków i Warszawę.