Wokół inwestycji

24 stycznia w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się konferencja prasowa starosty Zbigniewa Dudy. Podczas spotkania z mediami starosta przedstawił główne inwestycje i zadania drogowe, jakie wykona Powiat Ostrowiecki w 2017 roku.

W tym roku na terenie naszego powiatu realizowanych będzie wiele inwestycji i zadań drogowych. Pewne jest już otrzymanie środków ze Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego na przebudowę drugiego odcinka ul. Polnej od ul. Radwana do ul. Iłżeckiej o długości 440 metrów za kwotę niemal 2,5 miliona złotych. Powiat Ostrowiecki otrzyma dofinansowanie 50% wartości inwestycji z programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019. Najważniejszą kwestią w tym zadaniu jest budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Polnej z ul. Siennieńską, która znacznie usprawni ruch na tym skrzyżowaniu. Obecnie włączanie się do ruchu jest w tym miejscu bardzo utrudnione, zwłaszcza w godzinach szczytu. Przebudowie podlegać będzie nawierzchnia ulicy wraz z przylegającymi krawężnikami, tak aby komfort korzystania z tej drogi były odczuwalne. Bezpieczeństwo uczestników ruchu poprawią obustronne szerokie chodniki, ścieżka rowerowa od strony osiedla Słonecznego oraz dwie zatoki autobusowe.

W planach jest także przebudowa drogi powiatowej – niemal kilometrowego odcinka ulicy Kaznodziejskiej w Kunowie wraz z odwodnieniem, oświetleniem oraz przebudową kolizji, co ma kosztować nieco ponad dwa miliony złotych. Rozbudowana zostanie droga wojewódzka Nr 754 oraz most na rzece Kamiennej.

Trwa opracowanie dokumentacji

– Jesteśmy na etapie tworzenia dokumentacji niezbędnej do wykonania przebudowy drogi powiatowej Kosowice – Janowice na odcinku Momina – Janowice, budowy przepustu w miejscowości Podgrodzie, rozbudowy drogi powiatowej Wólka Bałtowska – Borcuchy, budowy ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Siennieńskiej do Starej Dębowej Woli, na etapie dokumentacji jest również odbudowa mostu w miejscowości Jodło Małe – mówi starosta Zbigniew Duda.

Budowa 3-kilometrowej ścieżki rowerowej to świetna wiadomość dla miłośników jednośladów. Ważną dla mieszkańców inwestycją jest także stabilizacja skarpy wzdłuż drogi powiatowej Ćmielów – Krzczonowice – Przeuszyn w gminie Ćmielów wraz z budową kanalizacji deszczowej i odwodnieniem ulicy Opatowskiej.

Kolejne „powodziówki”

Powiat Ostrowiecki stara się o uzyskanie dofinansowania w ramach programu usuwania skutków klęsk żywiołowych. Planowane są remonty: drogi Bukowie-Świrna w miejscowości Świrna o długości 1160 m, drogi Nietulisko Duże-Doły Biskupie – Waśniów w miejscowości Nietulisko Duże, Doły Biskupie o długości 1310 m, drogi powiatowej Pękosławice-Nosów-Waśniów w miejscowości Waśniów, Piotrów o długości  1491 m, drogi powiatowej Nr 0603T Szerzawy-Wieloborowice-Garbacz w miejscowości Czażów o długości 1857 m, ulicy Iłżecka w Ostrowcu Św. o długości 2100 m oraz drogi powiatowej Bałtów – Lemierze w miejscowości Lemierze o długości 470 m.

Bałtowska szersza

Wkrótce rozpocznie się długo wyczekiwany przez mieszkańców remont drogi wojewódzkiej – ulicy Bałtowskiej. Starosta przypomniał,  że to dzięki staraniom Zarządu Powiatu będzie miała ona dziewięć metrów szerokości, a nie siedem, jak było to pierwotnie zaprojektowane

– Dzięki naszym zabiegom możliwe stało się przeprojektowanie ulicy Bałtowskiej do szerokości dziewięciu metrów oraz stworzenie lewoskrętów. Przypomnijmy, plany dotyczące przebudowy ulicy Bałtowskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim zakładały zwężenie jej do siedmiu metrów. Z takim stanowiskiem od samego początku nie zgadzał się Zarząd Powiatu Ostrowieckiego. Dzięki naszej determinacji, możliwa stała się zmiana projektu – powiedział starosta. – Nie mogliśmy zgodzić się na takie rozwiązanie, albowiem ulica Bałtowska to droga wylotowa z Ostrowca Św., a po oddaniu mostu w Solcu nad Wisłą stała się także główną drogą wylotową w kierunku Lublina.

DSC_8522DSC_8526DSC_8528DSC_8530DSC_8534DSC_8535DSC_8546 DSC_8547