Winda dla Mateusza

23-letni Mateusz jest niepełnosprawny, porusza się na wózku inwalidzkim. Aby ułatwić mu poruszanie się i codziennie funkcjonowanie przy balkonie jego mieszkania zamontowano windę. To nowoczesne rozwiązanie, które jest bardziej komfortowe niż budowane do tej pory podjazdy.

Mateuszem samotnie zajmuje się jego mama, pani Agnieszka.

– Opieka nad synem to praca 24 godziny na dobę. Jest bardzo ciężko. Do tej pory każde wyjście z domu wiązało się z wciąganiem wózka po schodach, przez co bardzo ucierpiał mój kręgosłup. Winda to dla nas duża pomoc i ułatwienie – mówi mama Mateusza.

Koszt takiej windy to niemal 46 tysięcy złotych. 80% tej kwoty pochodziło ze środków PFRON w ramach programu likwidacji barier architektonicznych.

– Do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim napływa dużo wniosków w sprawie likwidacji barier poprzez m. in. dostosowanie łazienek do potrzeb osób niepełnoprawnych, dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego jak wózki inwalidzkie czy dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych – powiedział Paweł Walesic, dyrektor PCPR.

Winda to przykład nowoczesnego rozwiązania, które służy osobom  niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Pomaga im w przemieszczaniu się, w codziennym funkcjonowaniu i znacznie ułatwia życie.

– My jako Powiat wraz z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie chcemy wprowadzać nowinki techniczne, najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, które dają osobom niepełnosprawnym większy komfort życia, zapewniają także większą samodzielność. Chcemy pomagać im w pokonywaniu barier architektonicznych, na które napotykają każdego dnia. Mamy nadzieję, że winda będzie dla Mateusza i jego mamy dużym ułatwieniem i chcemy, żeby takie rozwiązania posłużyły także innym osobom niepełnosprawnym w naszym powiecie – mówi starota ostrowiecki Zbigniew Duda.

 – Chcemy realizować właśnie takie inwestycje, stosować nowoczesne rozwiązania. Do tej pory najczęściej budowane były podjazdy, które nie są obecnie najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Dlatego zaproponowaliśmy pani Agnieszce windę, która umożliwia szybsze poruszanie się – dodaje Paweł Walesic.

dsc_7276dsc_7279dsc_7282dsc_7290 dsc_7263dsc_7270