Wieści ze Staszica

Miłe spotkanie z poezją francuską  

W dniu 7 marca 2019 w Liceum Nr I im. Stanisława Staszica odbył się Międzyszkolny Konkurs Poezji Francuskiej „Zen Maz”

Konkurs adresowany był do uczniów uczących się języka francuskiego.

Wzięli  w nim udział uczniowie ze szkół w Opatowie,Starachowicach, Wymysłowie i w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Uczestnicy prezentowali wiersze  w języku francuskim autorstwa Pana ZEN MAZ mieszkającego na stałe w Montrealu,we francuskojęzycznej części Kanady i  z sukcesem promującego język francuski.

Sponsorami nagród byli Carrefour des Opinions z Montrealu, Credit Agricole oraz LO Nr I im.St.Staszica.

W konkursie  Jury przyznało  następujące miejsca:

 W KATEGORII SZKOŁY PODSTAWOWE

–  miejsce pierwsze : Amelia Gawecka ze Szkoły Podstawowej nr 5

– miejsce drugie: Maja Cholewińska, Lena Gatkowska, Wiktor Saracen, Aleksander Serafin  z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie

i wyróżnienia: Wiktoria Ceglarska i Bernard Łapa z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie

W KATEGORII SZKOŁY ŚREDNIE

– miejsce pierwsze ex aequo : Anna Surma z LO im. B. Głowackiego w Opatowie  oraz Natalia Domańska z  LO Nr I  im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św.

– miejsce drugie : Karina Staniek z LO Nr III im.Wł.Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Aleksandra Kwiecień z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach

– miejsce trzecie: Julia Gross z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, Julia Majewska z LO nr II  i  Wiktor Gałka z LO Nr III im.Wł.Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim 

i  wyróżnienia: Oliwia Domańska (LO Nr III), Karolina Zakrzewska ( LO nr III), Wiktoria Maj (LO nr III), Maja Nowak (LO w Opatowie), Julia Ostatek (I LO Starachowice), Weronika Szczepanik (I LO Starachowice), Eliza Kozłowska (I LO Starachowice), Zuzanna Kosmala (I LO Starachowice)

Zwycięzcy otrzymali nagrody i gratulacje  z rąk Pana Dyrektora Dariusza Kaszuby
a nauczyciele języka francuskiego: p. Alicja Samot, p. Beata Zwolińska-Kaptur,p.Edyta Kaptur i p. Karina Kateusz-Dominik podziękowania.

Sponsorami nagród byli Carrefour des Opinions z Montrealu, Credit Agricole oraz LO Nr I im.St.Staszica.

Pani Joanna Gibalska, organizatorka konkursu dziękuje wszystkim uczestnikom za przygotowane interpretacje wierszy,  a najmłodszym  za dostarczenie dodatkowych miłych wrażeń i emocji.

 Za pomoc w przygotowaniu konkursu podziękowania  dla uczniów kl.1d: Oli Sternik,  Magdaleny Krysy, Natalii Lewickiej, Julii Połetek, Klary Pytlakowskiej, Wiktorii Burek, Izabeli Otręby, Jakuba Gallewicza i Michała Serafina oraz dla  chętnych  dziewcząt z  kl.3c, 2e , chłopców z kl. 2b i  pani Donaty Maj.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że konkurs cieszył się tak dużą popularnością i że  coraz więcej uczniów jest zainteresowanych językiem francuskim i sięga po poezję  w oryginale.

Telewizyjne show z udziałem uczniów Staszica

Uczniowie LO Nr I im. Stanisława Staszica, którzy w ubiegłym roku uczestniczyli w nagrywaniu kilku odcinków kultowego teleturnieju – Koło Fortuny, również teraz – 4 marca, mieli okazję wziąć udział w jednym z nowszych, ale cieszącym się dużą sympatią widzów telewizyjnym show – Śpiewajmy razem. All Together Now!

Jest to program rozrywkowy, nadawany przez telewizję Polsat od 5 września 2018 roku. Biorą w nim udział muzyczni wykonawcy, którzy prezentują swoje umiejętności wokalne przed 100-osobową komisją jurorską, której kapitanem jest Beata Kozidrak. Im więcej jurorów wstanie z krzeseł i „zaśpiewa razem” z uczestnikiem, tym lepszy będzie jego wynik (każdy śpiewający juror, który dołącza do śpiewania, to jeden punkt dla uczestnika).

W jednym odcinku rywalizuje ośmiu zawodników, a najlepsi trafiają do tzw. Top 3. Uczestnik z najwyższą liczbą punktów automatycznie przechodzi do odcinka finałowego, a pozostała dwójka mierzy się w pojedynku. Do odcinka finałowego przechodzi w sumie dwóch uczestników.

Uczniowie Staszica towarzyszyli przy nagrywaniu „wiosennego” odcinka, który emitowany będzie już 20 marca o 20.30 w telewizji Polsat. Dla licealistów największym zaskoczeniem był fakt, że odcinek, którego emisja telewizyjna trwa około 66 minut, w studiu nagrywany jest aż 6 godzin! Zebrani mogli zobaczyć „od kuchni”, jak wygląda praca na planie. Wcale nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać widzom przed telewizorem. Mimo iż ekipa jest bardzo zgrana i każdy wie, co w danej chwili musi robić, to niestety nie może się obyć bez powtórzeń niektórych ujęć. Studio jest przestronne i nowoczesne. Na planie panuje miła, pogodna i lekka atmosfera, a twórcy, od których wręcz emanuje pozytywna energia – są niezwykle przyjaźni. Prowadzący program – Mariusz Kałamaga także poza kamerami okazał się przesympatyczną osobą. Swoim pozytywnym myśleniem i dobrym humorem zarażał wszystkich wokół, przez co zarówno widownia, jak i uczestnicy czuli się swobodnie. W każdym tego typu programie występuje osoba, jaką jest animator publiczności, czyli ktoś, kogo w telewizji nie widać, ale odgrywa bardzo ważną rolę. Zadaniem owej postaci jest kierowanie odpowiednimi reakcjami publiczności. Dzięki wesołemu i żywiołowemu usposobieniu animatora, entuzjazm udzielił się reszcie uczestników, przez co nagrywanie odcinka nie było jedynie pracą, a przede wszystkim świetną zabawą! Podsumowując, wizyta w All Together Now była wspaniałą przygodą i niezwykłą zabawą. Uczniowie LO Staszica pragną zachęcić wszystkich czytelników Gazety Ostrowieckiej do obejrzenia odcinka programu z ich udziałem jako publiczności.