Wieści z Zespołu Szkół Specjalnych

Światowy Dzień Zespołu Downa w ZSS

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Jest to święto ustanowione w 2005 r. z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa.  Jej celem jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.  Od 2012r. patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Przyłączyć się do świętowania można w różny sposób, w ten dzień na znak solidarności z chorymi można założyć kolorowe skarpetki w różnych kolorach, najlepiej nie od pary.

Zespół Szkół Specjalnych w Ostrowcu Św., przy ul. Iłżecka 33 również postanowił włączyć się w tym roku w obchody i przyłączył się do akcji społecznej – inicjatywa #LiniaProsta. Wszyscy nauczyciele i uczniowie na znak solidarności z osobami chorymi narysowali na dłoni pojedynczą linię i wspólnie zrobili sobie zdjęcie. Ponieważ pojedyncza bruzda dłoniowa to znak rozpoznawczy osób z zespołem Downa. Stąd też wziął się pomysł   na akcje malowania na dłoni linii prostej w geście solidarności. Akcje takie mają na celu uświadomienie innym, że osoby z zespołem Downa są pełnoprawnymi  i wartościowymi członkami społeczności. Niestety często jeszcze nadal funkcjonuje wiele krzywdzących stereotypów na temat tej choroby, które wynikają głównie z nieznajomości tej choroby.

 

Uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych ul. Iłżecka 33 na Targach Pracy w Kielcach

W dniu 20.03.2019 roku odbył się Świętokrzyski Kongres Zawodowy w Targach Kielce. Uczniowie Joanna Mazurowska, Marta Polit i Grzegorz Zugaj promowali Zespół Szkół Specjalnych na Targach Pracy w Kielcach wraz z opiekunami – koordynatorem Szkolnego Doradztwa Zawodowego Małgorzatą Łukasik, Trenerami Pracy Martą Mozal i Joanną Zalewską. Uczniowie prezentowali kulinarną stronę swoich umiejętności zawodowych przygotowując pyszny i zdrowy sok owocowo- warzywny. Młodzież promowała Szkołę Przysposabiającą do Pracy w Zespole Szkół Specjalnych przy ul. Iłżeckiej 33.i godnie reprezentowała Powiat Ostrowiecki na Targach Kielce jako jedyna placówka z Ostrowca Świetokrzyskiego.