Ważne wydarzenie w Denkowie

200-letnia sygnatura na parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Denkowie zyskała nowe oblicze. Dzięki wsparciu finansowemu m. in. ze strony samorządów i parafian, została wyremontowana. Ponadto, umieszczono w niej kapsułę czasu.

W zakończeniu prac przy renowacji sygnaturki, na zaproszenie proboszcza ks. Adama Gucwy wzięli udział przedstawiciele władz powiatu, miasta, radni miejscy i powiatowi, uczniowie pobliskiej szkoły, mieszkańcy.

W tym ważnym, wręcz historycznym dla lokalnej społeczności, wydarzeniu uczestniczył wicestarosta Eligiusz Mich, który podkreślił, iż remont był możliwy m.in. także przy wsparciu finansowemu Powiatu Ostrowieckiego, który w ramach Powiatowego Programu Opieki nad Zabytkami przekazał na ten cel dotację w wysokości 10 tysięcy złotych.

Przed osadzeniem sygnaturki na dachu kościoła, umieszczono w niej kapsułę czasu, która zawiera dokumenty, wycinki z gazet, zdjęcia Denkowa i Ostrowca Świętokrzyskiego, monety, a także element nowoczesności – zdjęcia umieszczone na pendrive. Podczas demontażu sygnatury przed renowacją w jej wnętrzu znaleziono podobną kapsułę czasu, zawierającą prawdziwe skarby – archiwalne dokumenty – listy z 1867 oraz 1888 roku.