Warsztaty humanistyczne w „Bronku”

1 lutego 2018 r. w LO nr III im. Wł. Broniewskiego gościli pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej UMCS. To już trzeci rok owocnej współpracy ostrowieckiego liceum i lubelskiej uczelni.

Humaniści z klasy drugiej i trzeciej uczestniczyli w wykładzie dr hab. Elżbiety Flis-Czerniak z Zakładu Pozytywizmu i Młodej Polski, prezentującym Wyspiańskiego „myślenie obrazami” w nawiązaniu do dramatu tegoż artysty pt. „Wesele”.

Celem spotkania było ukazanie głębokiej, wielowymiarowej korespondencji między tekstem dramatu a dziełami plastycznymi Wyspiańskiego, jak i innych autorów.

Uczniowie klasy pierwszej natomiast brali udział w warsztatach prowadzonych przez dr Beatę Jarosz z Zakładu Edukacji Polonistycznej i Innowacji Dydaktycznych. Ich tematem były kompetencje praktyczne młodzieży w sztuce pisania. W dobie Internetu nieuniknionym jest dostosowanie języka do potrzeb współczesnego użytkownika, szczególnie młodego.

Spotkanie z wykładowcami UMCS wprowadziło humanistów z Broniewskiego w świat nauki i dostarczyło wielu doznań intelektualnych. Może wśród nich będą przyszli studenci tejże uczelni.

9 marca 2018r. uczniowie LO nr III im. Wł. Broniewskiego wraz z nauczycielami będą uczestniczyć w Drzwiach Otwartych UMCS, dzięki temu poznają ofertę naukową kierunków humanistycznych.