Wakacje z SOSW 2021

W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym po raz drugi odbyły się dwutygodniowe półkolonie dla dzieci i młodzieży z różnymi niepełnosprawnościami w tym ze spektrum autyzmu. Środki finansowe na realizację projektu wakacyjnego zostały pozyskane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Świętokrzyska” z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Głównym celem uczestnictwa w półkoloniach były różnego rodzaju formy spędzania czasu wolnego. Wykwalifikowana kadra wychowawców i terapeutów dała możliwość podtrzymania procesów aktywizacji, integracji oraz rewalidacji poprzez urozmaicone zajęcia .

Było mnóstwo atrakcji od edukacyjnych po kulinarne. Urozmaiceniem wakacyjnych półkolonii była wycieczka do Suchedniowa na Alpakoterapię, która wspomaga także rozwój dzieci. Kontakt z Alpakami ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie, które poprzez wydzielanie endorfin uspokaja i rozluźnia. Alpaki oddziałują na stan zdrowia psychicznego
i fizycznego. Kolejną atrakcją, która przyniosła dzieciom mnóstwo radości była wizyta
w Radio Rekord. Dzieci poznały zasady obsługi stołu realizatorskiego, mogły również sprawdzić się przed mikrofonem. Radości nie było końca.

W czasie wakacyjnej półkolonii dzieci nie miały czasu na nudę, odwiedziły wiele ciekawych miejsc. Była m.in. wyprawa piesza do „Ogrodów Zdrowia”, spacer do Parku Miejskiego
i karmienie kaczek, beztroskie zabawy w miejskim placu zabaw, wyjście do Centrum Zabaw „Fikoland”. Niemałą frajdę wzbudziły u dzieci warsztaty kulinarne – m.in. wykonywanie tostów, gofrów z bitą śmietaną i owocami, szaszłyków owocowych, a także lodów. Było dużo dobrej zabawy.

Po raz kolejny ta forma spędzania wakacji cieszyła się powodzeniem i zadowoleniem wśród dzieci i rodziców.

Zwieńczeniem półkolonii był piknik rodzinny w leśniczówce na „Gutwinie”. Na ten dzień organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji zarówno dla najmłodszych jak i tych trochę starszych. Gry i zabawy zręcznościowe, malowanie buzi i włosów, zabawy z chustą. Wszyscy uczestnicy półkolonii otrzymali od organizatorów dyplomy wraz z upominkami.