W „Chreptowiczu” świąteczne „1:0 dla Nieba”

„1:0 dla Nieba” – takim tytułem została opatrzona tegoroczna inscenizacja jasełkowa wystawiona przez klasę 2d w Liceum Ogólnokształcącym nr II im. J. Chreptowicza. Bożonarodzeniowy spektakl ujęty w formę biblijnej opowieści, ale wzbogacony o  elementy  radosnego  humoru i z perspektywy współczesnej młodzieży, niósł moralne przesłanie o roli uniwersalnych wartości:  potrzebie miłości, dzielenia się dobrem, okazywania bliźnieniu szacunku i życzliwości… nie tylko „od święta”,  ale na co dzień.

Grający  w przedstawieniu rolę Boga ksiądz Mariusz Wasil, takimi słowami podsumował  zaprezentowany spektakl: „ Rywalizacja aniołów (Nieba) z diabłami (Piekłem) zakończyła się wynikiem 1:0. Ale pamiętajmy, że mecz na Ziemi ciągle trwa i bramek do strzelenia jest jeszcze wiele…”, bo  wiadomo przecież, że walka dobra ze złem trwa nieustannie. Tytuł jasełek , kryjący w sobie myśl  o triumfie dobra, a także płynące z jasełek przesłanie  o miłości, wprowadziły szkolną społeczność oraz obecnych gości w magiczny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Jasełkową inscenizację z przyjemnością oglądali nie tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, ale także Naczelnik Wydziału Edukacji pan Antoni Maciejko , członek prezydium Rady Powiatu Ostrowieckiego pan  Marek Bilski, nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych (Elżbieta Wypchło i Magdalena Płatek) wraz ze swymi wychowankami oraz rodzice występujących uczniów. Obecni na przedstawieniu goście oraz dyrektor szkoły, Sławomir Miszczuk, po złożeniu świątecznych życzeń i symbolicznym przełamaniu się opłatkiem skierowali do uczniów klasy 2d i nauczycieli czuwających nad przygotowaniami jasełek (wychowawczyni Edyty Pobiegi, polonistki Marty Kality i księdza Mariusza Wasila) wyrazy uznania za wkład pracy  oraz pogratulowali  tak  ciekawego pomysłu  ukazania biblijnego  przekazu o Narodzeniu Dzieciątka Jezus. Oglądający byli pod wrażeniem sposobu ukazania wartościowej idei, gry aktorskiej uczniów oraz wykonanych dekoracji. Scenariusz refleksyjnego przedstawienia jasełek opracowali: Magdalena Giza, Kinga Świercz, Wiktoria Smikiel i Klaudia Fulara. Narratorem opowieści był  Filip Ilis, a słuchającym go dzieckiem Krzysztof Madej. Rolę Lucyfera po mistrzowsku odegrała Klaudia Fulara, rolę Boga ksiądz Mariusz Wasil, Archanioła Michała Mikołaj Zawadzki, a gwiazdy betlejemskiej Kacper Mazurkiewicz. Uroczymi aniołkami były: Olga Jedlikowska, Magdalena Czajkowska, Aleksandra Orzechowska, Sandra Łukawska i Wiktoria Smikiel, zaś komicznymi diabłami Magdalena Giza, Anna Iwan i Wojciech Nadziałek.  Rolę  Maryi wyśmienicie grała  Oliwia Gumuła, Józefa Andrzej Olszewski, Archanioła Gabriela Olga Serafin,króla Mechiora Julia Cieślak, króla Kacpra Kamil Drożdżal, króla Baltazara Karol Rychta, a szpiega Małgorzata Tobis. W role Pastuszków wcielili się:  Tomek Janicji, Tomek Czerwonka, Paulina Stodulska i Oliwia Lizner. O piękne dekoracje zadbały: Martyna Mizielska, Dominika Ścibisz, Patrycja Jędras, Kinga Świercz  i Małgorzata Tobis, a za oprawę muzyczną odpowiedzialny był Dominik Kowalski z Przemkiem Ćwiklińskim.

Tegoroczne jasełka, atrakcyjne  ze względu na formę przekazu oraz płynące przesłanie, stały się  okazją  nie tylko do złożenia świątecznych życzeń ( przekazanych także od Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy i od Radnych  Powiatu), ale także  miłą okazją  do wyrażenia opinii o szkole. Naczelnik  Edukacji, pan Antoni  Maciejko powiedział: „Mieliśmy naprawdę  przyjemność zobaczyć tak  piękną inscenizację  ukazującą piękny zwyczaj w ciekawej  formie jasełek. Cieszę się, że „Chreptowicz” oprócz tego, że  prezentuje wysoki poziom , dba o naukę, co widać w wynikach, tak dba też  o wychowanie –  że  w szkole   jest czas i  na naukę i  na wychowanie”. Z kolei nauczyciel ZSS pani  Elżbieta Wypchło  powiedziała: „Serdecznie dziękuję w imieniu dyrekcji, własnym i naszych uczniów, że otworzyliście dla nas nie tylko drzwi szkoły, ale i Wasze serca. Bo  wystawiając prace plastyczne naszych podopiecznych podczas świątecznego kiermaszu, wsparliście ich  i doceniliście. Zgodnie z zasadą, że dobro powraca, niech to, co uczyniliście dla uczniów naszej szkoły, powróci do Was stukrotnie”.