VI Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia

Okolice połowy lipca to czas, kiedy Muzeum Historyczno-Archeologiczne organizuje Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, które już na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń kulturalnych tej instytucji. W tym roku, między 22-23 lipca, odbędzie się już szósta edycja tej imprezy.

Lokalne święto archeologii będzie okazją do zapoznania się z wieloma aspektami życia człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu. W tym roku organizatorzy przygotowali szereg pokazów archeologii eksperymentalnej i  warsztaty archeologiczne. – Przygotujemy także specjalny blok edukacyjny dla najmłodszych uczestników, a w budynku Muzeum, zostanie otwarte Laboratorium Archeologiczne, które przybliży zainteresowanym nauki wspierające współczesną archeologię.

Jak co roku, gwoździem programu będzie pokaz specjalny. Tym razem będzie to Rytuał Słońca. Pokaz będzie oparty o monumentalne założenia neolityczne, które w ostatnich latach zostały odkryte na terenie Polski, mowa tu o koncentrycznych palisadach z fosami, które archeolodzy nazywają „rondlami”. Ich istnienie było powiązane z funkcjami rytualnymi, opartymi na obserwacjach astronomicznych. Sceny, które odegrają się w trakcie pokazu będą związane z letnim przesileniem i obrzędami inicjacyjnymi.

Wydarzeniu, które ściśle związane jest z promocją dziedzictwa archeologicznego Krzemionek, promuje również region. i jego bogactwo kulturowe. W tym celu, pierwszego dnia odbędzie się Rajd Pieszy Szlakami Neolitu, na trasie Ostrowiec – Ruda Kościelna – Krzemionki – Ostrowiec. Start 22 lipca, o godz. 8.30 przy Kinie Etiuda. Zapisy w siedzibie PTTK im. St. Jeżewskiego lub pod nr tel. 41 265-25-24. Koszt udziału 5 zł/ osobę.

W niedzielne popołudnie, zwiedzających zaprosimy na wydarzenie towarzyszące. Będzie nim otwarcie wystawy pt. Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość, która przybliży postać Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy. Partnerem wydarzenia jest oddział PTTK im. St. Jeżewskiego.

W trakcie VI Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia, obowiązuje odpłatny wstęp do neolitycznych kopalni krzemienia. Udział we wszystkich zajęciach edukacyjnych i pokazach jest bezpłatny.

PROGRAM

VI Krzemionkowskich Spotkań z Epoką Kamienia

22 – 23 lipca 2017 r.

 

22 lipca (sobota)

8.30 – 17.00    Krzemionkowski Rajd Pieszy Szlakami Neolitu: Ostrowiec – Ruda Kościelna – Krzemionki – Ostrowiec.
                        Powrót autokarem z Krzemionek do Ostrowca Świętokrzyskiego.
                        Zbiórka Al. 3 Maja 6 parking przy Kinie ETIUDA. Zapisy w siedzibie PTTK
                        im. St. Jeżewskiego lub pod nr tel. 41 265-25-24. Koszt udziału 5 zł/ osobę.

11.00 – 18.00 Warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej – osada neolityczna

11.00 – 18.00 Blok działań edukacyjnych dla najmłodszych (warsztaty i lekcje muzealne) – muzeum
 i
osada neolityczna

11.00 – 18.00 Laboratorium archeologiczne – sala edukacyjna

15.00 Pokaz specjalny Rytuał Słońca – osada neolityczna

 

23 lipca (niedziela)

11.00 – 16.00 Warsztaty archeologiczne i pokazy archeologii eksperymentalnej – osada neolityczna

11.00 – 18.00 Blok działań edukacyjnych dla najmłodszych (warsztaty i lekcje muzealne) – muzeum i osada neolityczna

11.00 -16.00 Laboratorium archeologiczne – sala edukacyjna

12.00 Pokaz specjalny Rytuał Słońca – osada neolityczna

16.00 Wydarzenie towarzyszące. Otwarcie wystawy

                        Czerwonym tramwajem do Przystanku Niepodległość
                       

 

fot. K. Stelmasik