Z życia Bursy Szkolnej

23 marca w naszej Bursie miało miejsce uroczyste Śniadanie Wielkanocne. Mieszkańcy bursy tradycyjnie zgromadzili się przy wspólnym stole już o 6.15, by w niepowtarzalnej atmosferze wspólnie świętować szczególny czas Zmartwychwstania Pańskiego.

Dyrektor bursy Ryszard Stefankiewicz powitał zaproszonych gości: Naczelnika wydziału Edukacji Wojciecha Lesiaka, zastępcę Antoniego Maciejko oraz duszpasterza placówki ks. Pawła Anioła. Złożył wszystkim życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją i radosnym oczekiwaniem. Uroczysty nastrój podkreślił program artystyczny zaprezentowany przez młodzież bursy, który został wzbogacony śpiewem podopiecznej Ryszarda Góry Weroniki Bugajskiej. Piękne świąteczne dekoracje, wykonane własnoręcznie przez wychowanków, podkreśliły uroczysty charakter śniadania.

Najładniejsze prace osób biorących udział w konkursie na Kartkę i Pisankę Wielkanocną zostały nagrodzone upominkami oraz dyplomami wręczonym przez zaproszonych gości. Laureatami konkursu zostali: I miejsce – Monika Kaczor i Agnieszka Szczepańska, II miejsce – Łukasz Woźniak i Ilona Cichońska, III miejsce –  Weronika Bernacka i Wiktoria Madej, IV – Wiktoria Zegzuła i Ola Lenart. Wyróżnienia zaś otrzymali: Paulina Wosiek, Ewelina Wosiek, Kinga Szymczyk, Sylwia Kacperek, Bartłomiej Czyż i Łukasz Trela. Podniosłą atmosferę oraz płynące z serc życzenia wychowankowie placówki zabierają do swoich domów, by w rodzinnym gronie spędzić świąteczny czas.

 DSCF7569

„Zadbaj o zdrowie” – działania profilaktyczne  w Bursie Szkolnej

Bursa Szkolna w  ramach pracy opiekuńczo-wychowawczej promuje profilaktykę zachowań zdrowotnych. Wychowawcy wspólnie z dyrektorem Ryszardem Stefankiewiczem systematycznie przypominają młodzieży o zagrożeniach zdrowia poprzez akcje plakatowe, ulotkowe, dyskusje tematyczne. Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszą się spotkania ze specjalistami, np. policjantami, psychologami.

9 marca w bursie odbyło się spotkanie z panią Anną Płatek, inspektor stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, dotyczące profilaktyki grypy. Młodzież poznała różne typy grypy, symptomy choroby, drogi rozprzestrzeniania się wirusa, zasady troski o własny organizm, a także specjalne porady przeznaczone dla nastolatków – zasady prawidłowej diety, czego należy unikać, a co preferować w jadłospisie.

Celem działań prozdrowotnych jest propagowanie wśród młodzieży  zdrowego stylu życia, wzbogacenie świadomości wychowanków dotyczących zagrożeń zdrowia, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i prozdrowotnych wśród mieszkańców i ich rodzin.

DSCF7518

Turniej Tenisa Stołowego w Bursie Szkolnej w roku szkolnym 2015/16

W bieżącym roku szkolnym do kolejnej edycji turnieju zgłosiło się 31 wychowanków, w tym trzy dziewczyny. Ostateczne wyniki turniej przedstawiają się następująco:

I miejsce – Bartłomiej Brodala

II miejsce – Adam Pawłowski

III miejsce – Maciej Śliwa

IV miejsce – Piotr Mikos

Zwycięzcy turnieju zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami rzeczowymi wręczonymi przez dyrektora podczas spotkania z młodzieżą.

 DSCF7510

Cybersportowcy w Bursie Szkolnej

W Bursie Szkolnej sympatycy gier komputerowych, a zwłaszcza „FIFA 2016” spotkali się, by wziąć udział w zmaganiach, w Turnieju „FIFA”. Po raz czwarty pod koniec lutego, placówka zorganizowała tego typu zawody. Był to strzał w dziesiątkę, gdyż zainteresowanie turniejem było ogromne. Po eliminacjach do rywalizacji przystąpiło 32 mieszkańców placówki. Zwycięzcą został Piotr Mikos, drugie miejsce zajął Mateusz Kordos, a na trzecim uplasował się Paweł Łucki. Zorganizowanie takiego turnieju, miało na celu w ciekawy sposób zagospodarować czas wolny młodzieży oraz wymianę doświadczeń związaną z zainteresowaniami wychowanków. Organizatorem Turnieju był dyrektor bursy Ryszard Stefankiewicz, a nad przebiegiem czuwali wychowawcy Jerzy Kowalski i Czesław Firmanty.

DSCF7410

Pamiętali o Paniach

Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca, jako wyraz szacunku dla wszystkich kobiet. Nie inaczej jest wśród pracowników i mieszkańców Bursy Szkolnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie od zawsze, traktowano ten dzień w sposób wyjątkowy i uroczysty. Wszystkie kobiety w tym dniu (i nie tylko) mogą liczyć na uśmiech, życzliwość i szacunek. Aby długoletniej tradycji stało się zadość, również i w tym roku odbyło się specjalne, okazjonalne spotkanie zorganizowane dla wszystkich Pań. W przystrojonej odświętnie na ten wyjątkowy dzień Sali Teatralnej, odbyło się uroczyste spotkanie dedykowane Paniom wychowawczyniom i wszystkim mieszkankom Bursy.

Wiele dobrego humoru wniosły skecze jak i scenki kabaretowe przygotowane przez męską grupę artystów pod kierunkiem dyrektora Bursy oraz wychowawców. Chłopcy złożyli moc najserdeczniejszych życzeń, zdrowia, pomyślności i samych pięknych dni w życiu. W oficjalnej części spotkania głos zabrał dyrektor Ryszard Stefankiewicz, który złożył wszystkim paniom i mieszkankom placówki najlepsze życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności, miłości oraz tego, aby na ich twarzach zawsze gościł uśmiech i radość. Na zakończenie imprezy dyrektor wręczył pamiątkowe dyplomy i nagrody laureatom: konkursu na Kartkę Walentynkową, Literackiego Konkursu Walentynkowego, X Konkursu Ortograficznego, turnieju FIFA oraz turnieju Tenisa Stołowego.

DSCF7483   DSCF7488

Na spotkaniu z Szymonem Hołownią

14 marca w Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się spotkanie z Szymonem Hołownią – znanym polskim dziennikarzem i publicystą. W spotkaniu uczestniczyła 16 osobowa grupa wychowanków Bursy pod opieką wychowawczyni p. Henryki Łukiczew. Młodzież miała niepowtarzalną okazję wysłuchania ciekawych rozważań dotyczących wiary, etyki i działalności charytatywnej. Dziennikarz zaprezentował swoje dwie książki: „Jak robić dobrze”, „Święci codziennego użytku”. Opowiadał także o działaniach założonej przez siebie Fundacji Dobra Fabryka, której celem jest „produkcja dobra” w tych zakątkach świata, gdzie ludziom zło odbiera nadzieję. Spotkanie pozwoliło młodzieży lepiej poznać działania wolontariuszy w krajach Afryki. Wychowankowie mają ze spotkania pamiątkowe zdjęcia i autograf pana Hołowni do kroniki Bursy Szkolnej.

DSCF7539