Udogodnienia dla mieszkańców

Z inicjatywy Starosty Marzeny Dębniak w Starostwie Powiatowym rozpoczęto prace mające dostosować urząd do potrzeb wszystkich mieszkańców. Stad decyzja o remoncie wydziału komunikacji, dzięki któremu interesanci są obsługiwani szybciej i w o wiele lepszych warunkach. Dzięki tym pracom wygospodarowano również pokój znajdujący się na parterze budynku, który został przeznaczony dla Powiatowego Rzecznika Konsumentów. Jest to szczególnie istotne dla seniorów, którzy często korzystają z jego pomocy.

Ważnym udogodnieniem jest również powstanie punktu obsługi niepełnosprawnych. Jest on usytuowany przy wejściu do budynku. Dzięki temu każda sprawa z jaką przyjdą do urzędu osoby mające problem z poruszaniem się zostanie załatwiona bez konieczności udawania się na piętra.

Podejmujemy działania mające na celu otworzenie urzędu na potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Chcemy, żeby osoby przybywające do naszego Starostwa czuły się tutaj dobrze i były odpowiednio traktowane. Stad z myślą o seniorach czy osobach niepełnosprawnych stworzyliśmy punkt obsługi osób niepełnosprawnychpowiedziała Starosta Marzena Dębniak