Uczniowie„Staszica” jak co roku na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą

26 października 2017 roku młodzież LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św., na zaproszenie Agnieszki Schmid, koordynatora ds. polskich studentów, wzięła udział po raz siódmy w Polskim Dniu Informacyjnym Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w trakcie którego miała okazję przyjrzeć się uczelni z bliska. 

Wiele się mówi o stereotypach, wadach czy też zaletach innych nacji, ale pobyt naszych uczniów na Viadrinie to same korzyści, pobyt pełen atrakcji, wrażeń, zetknięcie się z otwartością i życzliwością.
VIADRINA to wyjątkowa uczelnia pośród niemieckich szkół wyższych. Jej położenie tuż przy granicy z Polską, profil naukowy oraz ponad 15 procent studentów z Polski i dalsze 15 procent studentów z całego świata, nadają jej szczególnego, międzynarodowego charakteru. Studia tutaj są bezpłatne, uczelnia oferuje ponadto specjalne stypendia startowe tylko dla polskich studentów, a także podwójne dyplomy z renomowanymi uczelniami jak np. Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Prócz prezentacji wydziałów oraz kierunków studiów, omówiona została oferta językowa, warunki aplikacji, możliwości finansowania oraz późniejszej kariery zawodowej. Ku naszemu zaskoczeniu nie było elaboratów, lecz pełne humoru i rzeczowości 30-minutowe wykłady, prowadzone wspólnie przez wykładowców i studentów.
Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, jako jedyna uczelnia w Niemczech, organizuje Dzień Otwarty w całości w języku polskim. Młodzież miała okazję rozmowy z wykładowcami i ze studentami, a więc zasięgnięcia informacji na temat studiów  z pierwszej ręki, obejrzenia kampusu oraz zwiedzenia Frankfurtu nad Odrą i Słubic a także wzięcia udziału w warsztatach prawniczych i językowych.
Dzięki możliwości poznania oferty uczelni wielu naszych absolwentów decyduje się na podjęcie studiów na Viadrinie.
Wizyta na Viadrinie poprzedzona była czterogodzinnym relaksem na Tropical Inlands – największej wyspie tropikalnej w Europie. Czekały tu na uczniów spacery po plaży Morza Południowego, ekspedycje po Lesie Tropikalnym, relaks w Strefie Saun oraz wiele wyjątkowych atrakcji w Parku Rozrywki.
– 27 października opuściliśmy Frankfurt, patrząc na most, który łączy nas z sąsiadami zza Odry i udaliśmy się do stolicy Niemiec- Berlina – relacjonują uczniowie. – Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od Placu Alexandra, gdzie zobaczyliśmy Fontannę Neptuna, Wieżę Telewizyjną oraz Rotes Rathaus. Następnie udaliśmy się w stronę Alei  „Unter den Linden”. Po drodze widzieliśmy, Bramę Brandenburską, Pomnik Holocaustu, Plac Poczdamski z fragmentami Muru Berlińskiego, Katedrę Berlińską, Uniwersytet Humboldta i wiele innych ciekawych obiektów. Nie mogło oczywiście zabraknąć wizyty w Muzeum Topografii Terroru.
– W programie był również pobyt w Sony Center. Na koniec odwiedziliśmy Neues Museum ze słynnym posągiem Nefrettette. Zwiedzanie miasta trwało cały dzień i niestety  nie obejrzeliśmy wszystkiego. Nie mogło zabraknąć czasu wolnego na …zakupy. W późnych godzinach wieczornych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski – mówią uczniowie.