UCZNIOWIE „STASZICA” PO RAZ KOLEJNY W NIEMCZECH W RAMACH POLSKO-NIEMIECKIEJ WYMIANY MŁODZIEŻY.

W dniach od 27.05. – 03.06.2019  roku uczniowie LO Nr I im. St. Staszica gościli po raz kolejny w Spardorfie (Bawaria)  w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Należy nadmienić, że wymiana ta jest rozwijana i  kontynuowana od roku 1992. W ramach współpracy szkół partnerskich: Emil von Bering- Gymnasium w Spardorf oraz LO Nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św., organizowane są spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej. Odbywają się one cyklicznie w Niemczech i Polsce, stwarzając możliwość poznawania kultury, obyczajów, historii i tradycji obu narodów.

Tym razem była to wizyta 11- osobowej grupy uczniów wraz z nauczycielkami języka niemieckiego: p. Beatą Kot i p. Moniką Borzym.

Pełni obaw i jednocześnie zaintrygowani naszymi niemieckimi partnerami czekającymi na przystanku, wysiedliśmy z autobusu. Bardzo szybko każdy odnalazł swojego korespondenta i … rozpoczęliśmy naszą małą przygodę.

Wtorek – był pierwszym dniem, który spędziliśmy z naszymi niemieckimi przyjaciółmi i ich rodzinami. Trzeba było przełamać pierwsze lody, co na szczęście nie było trudne. Już pierwszego dnia, w czasie wspólnego grilla, rozpoczęliśmy integrację grupy. Z początku rozmowy się nie kleiły, ale szybko okazało się, że mamy wiele wspólnych tematów.

Tak jak zawsze, tak i tym razem spotkaliśmy się z serdecznym i gościnnym przyjęciem oraz ciekawym programem wymiany.

W czasie pobytu w Niemczech mieliśmy okazję poznać najciekawsze miasta Bawarii i ich zabytki, między innymi Norymbergę.   Odwiedziliśmy muzeum nauki i techniki „Wieżę Zmysłów („Turm  der Sinne” ) oraz zwiedziliśmy  podziemia Starego Miasta.

Urzekło nas romantyczne miasteczko Bamberg z „Małą Wenecją”, katedrą, „Alte Hofhaltung” i Starym Ratuszem. W programie nie zabrakło również wizyty w Pałacu Seehof- jednym z najbardziej ujmujących przykładów wiejskich letnich rezydencji biskupa Bambergu.

Będąc w Niemczech mieliśmy też okazję zwiedzic Erlangen, a w nim, kompleks zamkowy ze słynną „Hugenottenbrunnen” i oranżerią oraz Ogród Botaniczny. Zwiedzanie Erlangen przygotowane zostało przez uczniów niemieckich, pełniących rolę przewodników.

Szczególnie podobał się uczniom pobyt na jeziorem Brombachsee, gdzie nie tylko podziwiali malowniczy krajobraz ale mogli też wziąć udział w kursie Stand-up- Paddeling.

Trudno jest zliczyć wszystkie korzyści wynikające z poznawania obcych kultur podczas wyjazdów za granicę. Warto wymienić choćby doskonalenie umiejętności językowych, odkrywanie piękna Europy, uczenie się tolerancji dla tego, co różne i ocenianie tego, co swoje, rodzime. Dla nas pobyt w Niemczech był okazją do wszechstronnych obserwacji i nowych doświadczeń.

      Uczniowie nabrali pewności w komunikowaniu się w języku niemieckim, potwierdzili swoje umiejętności oraz nabrali motywacji do dalszej nauki, widząc jej sens.

Pod koniec wymiany dwie różnonarodowe grupy, tworzyły jeden zgrany zespół. Żal było się rozstawać i odjeżdżać. Wspomnienia na pewno pozostaną na całe życie. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec , które odbędzie się za rok w Polsce.

Projekt wymiany polsko – niemieckiej, zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej był dofinansowany ze środków PNWM (Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży). Reszta pieniędzy to wkład własny uczestników wymiany.