Uczniowie „Staszica” pamiętają o swoim Patronie

6 kwietnia 2018 r. w “Staszicu” odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły. Program artystyczny został przygotowany przez nauczycieli: Elizę Firmanty, Dorotę Mączkę i Monikę Żardecką. Wystąpili w nim uczniowie z klasy 2 b i 2 d, oraz 1 c, 1 d i 3 d. O wystrój sceny zadbała Donata Maj.

Celem akademii, utrzymanej w poważnym tonie, było przybliżenie uczniom szkoły sylwetki jej patrona, Stanisława Staszica. Podano najważniejsze daty i fakty z jego życia, zacytowano fragmenty ze stworzonych przez niego dzieł literackich. Szczególną uwagę zwrócono na myśl pedagogiczną oraz patriotyczną postawę tej postaci historycznej, mającej  w swym dorobku ogromne zasługi dla regionu i państwa.
Następnie przedstawiono zarys dziejów szkoły, która jest najstarszą placówką oświatową wśród liceów ostrowieckich.
Uczennice klas pierwszych i drugich o profilu humanistycznym (Julia Olejnik, Julia Żelazna, Andżelika Turek, Agata Stępień, Kinga Nowak, Weronika Kwiatkowska, Monika Surowiec, Agata Ogłaza i Julia Świercz) przedstawiły życiorys patrona, historię szkoły oraz wyrecytowały wiersze o tematyce dotyczącej szkolnictwa.

Ostatni fragment montażu słowno- muzycznego wprowadził do akademii element humorystyczny. Oparty był na formule telewizyjnego teleturnieju pt. “Milionerzy”. W rolę prowadzącego wcielił się, obdarzony talentem aktorskim, uczeń klasy 2 d, Wiktor Filipowski. Zadał  on uczennicy klasy 2 c -Paulinie Kozyrze, pytania na temat faktów z życia patrona szkoły i pogratulował jej wiedzy na ten temat.

Uzdolnione wokalnie uczennice: Aleksandra Pawlik (1 c), Viktoria Pongowska (2 d) oraz Wiktoria Kwiecińska (3 d) zaśpiewały piosenki na melodie znanych utworów muzycznych, z tekstami mówiącymi o roli szkoły w życiu młodzieży.Obdarzone talentem muzycznym uczennice klasy 2 d – Aleksandra Sienniak (skrzypce) i Agata Stępień (pianino) wykonały wspólnie utwór “Perfect”.
Na zakończenie akademii głos zabrał Dyrektor Dariusz Kaszuba, który zwrócił się do uczniów klas młodszych z prośbą o to, aby pamiętali o wybitnym patronie swojej szkoły i doceniali jego wieloletni dorobek.

Fot. Wiktoria Majcher