Uczniowie Broniewskiego zwycięzcami konkursu międzynarodowego

Sukcesem zakończył się udział uczniów klasy 2 biologiczno–chemicznej w konkursie realizowanym w ramach międzynarodowego projektu IRRESISTIBLE – UJ  Kraków. Przygotowany przez nich eksponat zajął trzecie miejsce.

Przez dwa lata klasa 2d – biologiczno-chemiczna pod opieką nauczycielki chemii Doroty Kamińskiej uczestniczyła w międzynarodowym projekcie IRRESISTIBLE koordynowanym przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Celem projektu było opracowanie działań, które będą wzbudzać zainteresowanie tematem i wspierać zaangażowanie uczniów  procesem odpowiedzialnych badań naukowych i innowacji (ang. Responsible Research and Innovation – RRI).

Uczniowie poznawali zagadnienia związane z nanotechnologią, a podczas wizyty na Wydziale Chemii UJ wszystkie aspekty pracy naukowców. Następnie, stosując metodologię badań naukowych, samodzielnie planowali i przeprowadzali eksperymenty chemiczne. Jednym z nich było np. otrzymywanie nanozłota, czyli złota o rozdrobnieniu koloidowym. Podsumowaniem pierwszego roku pracy była interaktywna wystawa przedstawiająca problemy RRI i nanotechnologii przygotowana przez uczniów. Na jej otwarciu, w czerwcu 2015 r. obecny był przedstawiciel UJ dr Maciej Kluza. Eksponaty wykonane przez młodzież były tak interesujące, że wystawa została pokazana podczas międzynarodowej konferencji muzealników w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie we wrześniu 2015 r. i dwukrotnie podczas dni otwartych muzeów krakowskich w Collegium Maius.

18 maja 2016 roku w Collegium Maius w Krakowie odbył się wernisaż wystawy podsumowującej projekt Witamy w Nanoświecie. Eksponaty na wystawę przygotowało 35 szkół uczestniczących w projekcie. 14 czerwca 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na najlepszy eksponat. Jury składające się z pracowników UJ uhonorowało eksponat klasy 2d „Wiedza kołem się toczy” trzecią nagrodą. W uzasadnieniu jury czytamy: “za najefektywniejsze zaprezentowanie aspektów RRI, wciągające prowokującymi stwierdzeniami każdego odwiedzającego wystawę w interakcję, a jednocześnie wysoką elegancję eksponatu”.

W związku z tym, eksponat będzie prezentowany na podsumowaniu projektu w Kiloni (Niemcy), a nagrodą dla autorów jest wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

nagrodzony eksponat 1 nagrodzony eksponat 2