Uczniowie „Broniewskiego” w Szwajcarii

Uczniowie „Broniewskiego” po raz drugi już zostali zwycięzcami finału konkursu edukacyjnego „Firma marzeń”, który jest częścią projektu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością” realizowanego przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, a współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej. W  ramach projektu uczniowie dowiadywali się, jak swoje marzenia i dobre pomysły można zamienić w konkrety: jak rozpocząć działalność gospodarczą, zarejestrować własną firmę, jak nią zarządzać, prowadzić i promować, by utrzymała się na rynku i odniosła sukces.

Celem projektu było propagowanie przedsiębiorczości, rozumianej jako kreatywne kształtowanie swojej przyszłości zawodowej w oparciu o cele biznesowe i samozatrudnienie. Do konkursu uczniowie przygotowali bardzo ciekawe i inspirujące pomysły na własną działalność gospodarczą. Autorzy najlepszych prac, które prezentowano podczas uroczystej gali na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu, zostali laureatami konkursu – są to ex quo przedstawiciele dwóch zespołów: uczniowie klasy 2c – Dagmara Pękalska, Dominka Orzechowska, Karol Kucharczyk, Wiktor Płeszka oraz 3b Mateusz Chlewicki, którego prezentacja firmy „Drelich świętokrzyski” wzbudziła bardzo duże zainteresowanie zaproszonych gości oraz mediów, bowiem odwoływała się do tradycji historycznych, militarnych i patriotycznych naszego regionu.

W nagrodę za zwycięstwo w konkursie cała piątka uczniów pod opieką dyrektora szkoły – R. Wardy oraz nauczyciela A. Tofila zastała zaproszona na wyjazd studyjny do Szwajcarii.

„Dualny System edukacji w Szwajcarii oraz wspieranie przedsiębiorczości i innowacji” – to temat wiodący wizyty studyjnej, w której w dniach 17–24 września 2016 roku wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Pobyt uczniów był w całości sfinansowany z funduszy szwajcarskich” i  miał na celu przybliżenie dobrej praktyki prowadzenia przedsiębiorstwa oraz dualnego systemu kształcenia. Laureaci konkursu mieli możliwość porównania swoich planów edukacyjnych oraz wizji własnej przedsiębiorczości z innowacyjnymi rozwiązaniami w tych dziedzinach Szwajcarii. Młodzież Broniewskiego poznawała odmienny od polskiego system kształcenia, wymieniała doświadczenia oraz nawiązywała kontakty. Wszyscy uczestnicy odbywali szereg spotkań, min. na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Sierre, poznawali istotę systemu dualnego w szkolnictwie zawodowym na przykładzie L‘Ecole professionnelle commerciale et artisanale w stolicy kantonu Valais – Sion, zwiedzali firmy produkujące wyroby regionalne, takie jak ser czy czekolada.

Pomiędzy odwiedzinami szkół i przedsiębiorstw znalazł się także czas, by zapoznać się z kulturą, kuchnią oraz ofertą turystyczną kantonów: Valais oraz Vaud. Dodatkowymi atrakcjami o charakterze turystycznym i krajoznawczym był rejs po Jeziorze Genewskim, możliwość zwiedzania zamku na skale: Chateau de Chillon, czy Muzeum Olimpijskiego w jakże urokliwej Lozannie. Dla uczniów naszego liceum ciekawym doświadczeniem, połączonym z niesamowitymi wrażeniami krajobrazowymi było zwiedzanie największej w Europie winnicy, która jest wpisana do rejestru światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W czasie pobytu w Szwajcarii uczniowie mieli okazję przejść mostem buhatańskim, zawieszonym nad przepaścią, zobaczyć aluwialny cyrk erozyjny w Illgraben czy też największy sosnowy las w Alpach. Ważnym, polskim akcentem naszej wizyty, była możliwość poznania pracy i znaczenia dla europejskiego dziedzictwa literackiego Fundacji im. Jana Michalskiego (La Fondation Jan Michalski pour l’écriture et la littérature) w miejscowości Montricher. Jest to miejsce poświęcone w całości literaturze. Zostało zaprojektowane w formie miasteczka, na które składają się domki dla pisarzy, biblioteka, audytorium, przestrzeń wystawowa, jadalnia, pokoje gościnne oraz biura kierujące różnorodną działalnością Fundacji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż swoją spuściznę twórczą przekazał do tego ośrodka Sławomir Mrożek, niewątpliwie jednej z najważniejszych polskich dramaturgów.

Wizyta w Szwajcarii była wyjątkowo udanym przedsięwzięciem, co w dużej mierze jest zasługą samej młodzieży realizującej sumiennie projekt oraz Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości, który był pomysłodawcą konkursu.

dsc04051dsc04106 dsc04136dsc04154 dsc04158dsc04320 dsc04353dsc04427