Uczniowie Broniewskiego realizują projekt szwajcarski – „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”

21 czerwca miał miejsce finał wojewódzki konkursu edukacyjnego „Firma marzeń”, który jest częścią projektu „Góry Świętokrzyskie naszą przyszłością”, realizowanego przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu wspólnie z Urzędem Marszałkowskim, a współfinansowany przez Szwajcarię w ramach programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.

Przedsięwzięcie ruszyło w lipcu 2014 r., a obecnie finalizowana jest druga edycja, w której brała udział dwudziestoosobowa grupa uczniów Broniewskiego. W jego ramach uczniowie biorący udział w cyklu warsztatów dotyczących zagadnień z zakresu przedsiębiorczości i ekonomii, dowiadywali się, jak swoje marzenia i dobre pomysły można zamienić w konkrety: jak rozpocząć działalność gospodarczą, jakie formalności trzeba spełnić, by zarejestrować własną firmę, jak nią zarządzać, prowadzić i promować, by utrzymała się na rynku i odniosła sukces.

Uczniowie przygotowali bardzo ciekawe i inspirujące pomysły na własną działalność gospodarczą. Autorami najlepszych prac, które prezentowano podczas uroczystej gali na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu byli (wśród innych siedmiu szkół z terenu województwa świętokrzyskiego) także uczniowie LO nr III im. Wł. Broniewskiego.

Laureatami konkursu w LO nr III zostali ex quo  przedstawiciele dwóch zespołów:

  • uczniowie klasy 1c (Dagmara Pękalska, Dominka Orzechowska, Karol Kucharczyk, Wiktor Płeszka)
  • oraz 2b (Mateusz Chlewicki), którego prezentacja firmy „Drelich świętokrzyski” wzbudziła bardzo duże zainteresowanie zaproszonych gości oraz mediów, bowiem odwoływała się do tradycji historycznych, militarnych i patriotycznych naszego regionu. Koncept własnego przedsięwzięcia jest realizacją pasji autora. M. Chlewicki jest członkiem grup rekonstrukcyjnych, stąd pomysł zakładu krawieckiego, który miałby przygotowywać umundurowanie i wyposażenie na potrzeby pokazów historycznych, inscenizacji słynnych bitew, ekranizacji filmowych, programów telewizyjnych, wystaw, uroczystości, itp.

Cieszy więc fakt, iż uczniowie, którzy przecież niedługo będą stawać przed ważnymi wyborami życiowymi podjęli wyzwanie chętnie. Z odpowiedzialnością i rzetelnością konstruowali plany własnych firm, a członkowie najlepszych zespołów, podobnie jak w roku ubiegłym, będą w nagrodę brali udział w wyjeździe studyjnym do Szwajcarii we wrześniu br., który zakłada poznanie nie tylko walorów turystycznych tego kraju, ale również zaznajomienie się z systemem kształcenia oraz warunkami prowadzenia własnej działalności gospodarczej, mogącymi być przykładem wykorzystywania własnych zasobów materialnych, kulturowych i ludzkich. Zajęcia warsztatowe i nadzór merytoryczny nad projektem sprawowali nauczyciele: Jacek Jankowski i Artur Tofil.

DSC03435DSC03447 DSC03450DSC03451 DSC03454DSC03482 DSC03486