Uczcili pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

Obchody 76. rocznicy zbrodni katyńskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim 13 kwietnia rozpoczęły się od mszy świętej w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Sandomierskiej. Po eucharystii uczestnicy udali się pod pomnik katyński, gdzie oddano hołd pomordowanym. Powiat Ostrowiecki reprezentowali starosta ostrowiecki Zbigniew Duda, wicestarosta Eligiusz Mich, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna oraz wiceprzewodniczący Grzegorz Kazimierski.

Chcieli ukryć prawdę

Wiosną 1940 roku ponad 21 tys. polskich oficerów zostało rozstrzelanych z rozkazu najwyższych władz Związku Radzieckiego. Jako pierwsi do grobów polskich wojskowych dotarli Niemcy w 1943 roku. Po przeprowadzeniu ekshumacji stwierdzili, że ofiary zostały zabite przez oficerów radzieckiego NKWD. Władze ZSRR od razu zaprzeczyły, przerzucając odpowiedzialność na III Rzeszę. Mord na polskich oficerach był ukrywany nie tylko przez komunistyczne władze Polski Ludowej i ZSRR. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone również przyczyniły się do tego, że nie podano prawdy do wiadomości publicznej. Tłumaczyli to wtedy tym, że nie należy niszczyć sojuszu ze Związkiem Radzieckim, wymierzonego przeciwko nazistowskim Niemcom. Winston Churchill, ówczesny premier brytyjski, stwierdził w rozmowie z generałem Władysławem Sikorskim, że o niektórych niewygodnych faktach nie należy mówić publicznie.

Ostrowiec Świętokrzyski oddał cześć bohaterom

Jak co roku, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego okazali swój szacunek Polakom pomordowanym w Katyniu. We mszy świętej wzięło udział kilkadziesiąt osób, a także delegacje instytucji samorządowych, Policji, Straży Pożarnej, organizacji pozarządowych oraz szkół. Co cieszy najbardziej, wzrasta liczba młodzieży, która bierze czynny udział w czczeniu pamięci o bohaterach narodowych.

katyn1   katyn2

katyn3   katyn4

2016_04_1303 2016_04_1311

 2016_04_1318