Uczcili Legiony Piłsudskiego

Uczcili Legiony Piłsudskiego

9 maja w Rudzie Kościelnej odsłonięto tablicę upamiętniającą pobyt 1 Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem Komendanta Józefa Piłsudskiego w tym miejscu w 1914 roku. W uroczystościach uczestniczyła także delegacja Powiatu Ostrowieckiego.

Uroczystości rozpoczęły się przemarszem pocztów sztandarowych w asyście strzelców, kawalerii, uczniów gimnazjum w Ćmielowie i Brzóstowej oraz miejscowej ludności z parku do kościoła. Po mszy świętej w kościele parafialnym w Rudzie Kościelnej uczestnicy przeszli pod tablicę, gdzie odsłonięto i poświęcono tablicę, a także wygłoszono okolicznościowe przemówienia. W imieniu Starosty Ostrowieckiego, Zbigniewa Dudy słowa uznania dla podjętej inicjatywy wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego, Jerzy Brożyna. Wraz z nim w uroczystościach uczestniczyli także radni powiatowi: Joanna Suska, Mirosław Rogoziński i Mariusz Pasternak.

– Dziś zgromadziliśmy się w tym miejscu, w Rudzie Kościelnej, aby uczcić ważne dla naszego regionu wydarzenie. Oto bowiem tutaj 101 lat temu rezydował wraz ze swoim sztabem twórca nowoczesnej Polski – Józef Piłsudski. To on zainicjował w sierpniu 1914 r.  powstanie Legionów Polskich, które miały walczyć o odrodzenie się Naszej Ojczyzny.  Dzięki działaniom Komendanta udało się ten cel osiągnąć. Cieszy mnie niezmiernie, że choć od tych wydarzeń minęło stulecie, pamiętamy o bohaterach, o najstarszym pułku Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej Polskiej, który zaznaczył swoją obecność także na naszej ziemi, w Rudzie Kościelnej, gdzie sięgają również korzenie mojej Rodziny – napisał do zgromadzonych na uroczystości starosta. – Dziś odsłaniając tablicę upamiętniającą tamte wydarzenia, oddajemy hołd bohaterom, a jednocześnie stawiamy kolejny widoczny znak na mapie trasy 1 Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego. Ta tablica z pewnością stanie się strażnikiem pamięci.

Uroczystości uświetnił pokaz kawaleryjski w wykonaniu Ośrodka Kawaleryjskiego z Sandomierza, występ Wojskowego Zespołu Muzycznego „KONSONANS” i ludowego zespołu śpiewaczego „STOCANECZKA”, a także występ Orkiestry Polowej Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich. Historię Legionów Piłsudskiego przybliżył specjalizujący się w tematyce Wojska Polskiego Marek Lis.

Patronat honorowy nad uroczystością objęła Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Beata Oczkowicz. MON reprezentował Pułkownik Krzysztof Leśniak, który odczytał list od Pani Minister.

Pomysł wmurowania tablicy został zrealizowany dzięki staraniom Fundacji „OSTOJA” oraz członkom Społecznego Komitetu Obchodów Niepodległościowych.