Uczcili Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Uczcili Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

Piknik integracyjny z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną to w Zespole Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim już tradycja. W tym roku uroczystość po raz drugi odbyła się na terenie ogrodu szkolnego. W obchodach uczestniczyli także Zbigniew Duda – Starosta Ostrowiecki, Eligiusz Mich – Wicestarosta, Wojciech Lesiak – Naczelnik Wydziału Edukacji, Lech Łodej – burmistrz Kunowa, Krzysztof Gajewski – wójt Waśniowa.

Obchody Dnia Godności rozpoczęła msza święta w Kolegiacie św. Michała Archanioła. Tuż po niej dzieci, ich rodzice i wychowawcy przeszli w radosnym, kolorowym pochodzie do siedziby szkoły, gdzie rozpoczęły się główne uroczystości. – Chcemy pokazać społeczności lokalnej, że wśród nas są również uczniowie niepełnosprawni i oni także zasługują na szacunek i uznanie – tak o głównym celu obchodów tego święta mówiła Elżbieta Rutecka, dyrektor ZSS.

Życzenia dla wszystkich dzieci i ich opiekunów przekazał także Starosta Ostrowiecki. – Miło jest mi dziś gościć u Państwa w Zespole Szkół Specjalnych na obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dziękujemy za zaproszenie na ten tradycyjny piknik integracyjny. Z radością skorzystaliśmy z tego zaproszenia. I choć pogoda dziś może nie do końca dopisała, to atmosfera jest wspaniała – zwrócił się do uczestników i organizatorów Starosta. – Cieszymy się, że to święto jest obchodzone tak uroczyście i w takiej formie, że ten radosny pochód dzieci i ich opiekunów, który przyszedł właśnie z kolegiaty św. Michała Archanioła, mogło zobaczyć wiele osób. Życzymy wszystkim Państwu, aby wasza godność nie była nigdy naruszana i abyście na co dzień doświadczali zawsze sympatii, zrozumienia i akceptacji.

Jednym z głównym punktów uroczystości był program artystyczny w wykonaniu uczniów, ich nauczycieli i zaproszonych gości. Przyjaciołom szkoły po raz drugi wręczono medale „Dobrych Duszków Zespołu Szkół Specjalnych”. Podczas pikniku odbyły się także zabawy integracyjne i wspólne grillowanie.