Uczą się, jak żyć z cukrzycą

Po raz piąty w tym roku odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa pod hasłem „Jak żyć z cukrzycą?” organizowana przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych ostrowieckiego starostwa w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą.

Mieszkańcy powiatu zmagający się z tą chorobą mogli wysłuchać wykładów, m. in. na temat zdrowego odżywiania się czy znaczenia samokontroli w procesie leczenia.

– Zainteresowanie udziałem w konferencji jest w każdym roku bardzo duże, co mobilizuje nas do kontynuowania tego typu działań – powiedziała Anna Męczkowska, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych. – Celem tych spotkań jest zwrócenie uwagi na globalny wymiar cukrzycy, zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat tej choroby oraz związanych z nią powikłań, a także promowanie właściwych działań profilaktycznych.

Konferencję uroczyście otworzył wicestarosta Eligiusz Mich.

– Cukrzyca to choroba cywilizacyjna naszych czasów. Niestety, zapada na nią coraz więcej osób nie tylko w  Polsce, ale i na całym świecie. Cieszy nas, że mieszkańcy powiatu ostrowieckiego są tak chętni, aby się edukować, aby wysłuchać, jak radzić sobie z cukrzycą w codziennym życiu i jaki tryb życia prowadzić – powiedział wicestarosta.

Wykłady dla mieszkańców powiaty ostrowieckiego wygłosili eksperci: dr n. med. Grażyna Majcher-Witczak – Prezes Oddziału Świętokrzyskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Beata Stepanow – Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej oraz Renata Cholerzyńska – licencjonowana pielęgniarka z Centrum Edukacji i Specjalistycznej Opieki Medycznej.