Twórczość Aleksandra Salija w ostrowieckim muzeum

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, pod patronatem honorowym Senatora RP Jarosława Rusieckiego, Posła na Sejm RP Andrzeja Kryja oraz Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy, przygotowało wystawę pt. „Aleksander Salij. Malarstwo, rysunek, fotografia 1957-2016”, która zostanie zaprezentowana w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.

Aleksander Salij urodził się 4 kwietnia 1942 r. w Kuropatnikach (powiat rohatyński województwa stanisławowskiego II Rzeczypospolitej). Zajmuje się malarstwem, fotografią oraz teorią sztuki, fotografuje od 1957 r. Studiował historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Artysta uprawia malarstwo od  1965 r., w fotografii pozostawał pod wpływem Zbigniewa Dłubaka i Edwarda Hartwiga, lecz realizuje indywidualną drogę rozwoju artystycznego. Członek grup artystycznych „Grupa 10” i „Grupa V” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jest członkiem rzeczywistym Związku Polskich Artystów Fotografików od 13 listopada 1979 r. (nr leg. 540); należy także do Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (nr leg. 91).

Prace Aleksandra Salija były prezentowane na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, w Polsce i na świecie. Artysta jest dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Egzemplarz katalogu wystawy Aleksander Salij. Ślady, z tekstem Marka Grygiela, wydany w Warszawie w 1998 r., znajduje się w zbiorach jednej z największych specjalistycznych bibliotek gromadzących publikacje z dziedziny sztuki współczesnej – Bibliothèque Kandinsky w paryskim Centre Pompidou. Aleksander Salij został nagrodzony m.in. Odznaką „Za zasługi dla Kielecczyzny (1980), Odznaką „Zasłużony działacz Kultury” (1980), Medalem Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików (1982, 1983), Medalem 150-lecia Fotografii (1989) oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego (2000). Prace Aleksandra Salija znajdują się w swoich zbiorach np. Biblioteki Narodowej w Warszawie, Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Galerii EF Jerzego Olka w Starym Gierałtowie, Muzeum Historii Fotografii Bievres (Francja), Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, Muzeum Narodowego w Kielcach, w Płowdiw (Bułgaria), Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie.

Ekspozycji prac Aleksandra Salija towarzyszy katalog wystawy, sponsorowany przez m.in. posła Andrzeja Kryja. Marian Rumin, znany kielecki krytyk sztuki, o twórczości Aleksandra Salija wypowiedział się w następujący sposób: „Warto wnikliwie i z większą uwagą wpatrzyć się w Salijowe obrazowanie tego, co wydaje się niemożliwe i bywa w naszym codziennym bytowaniu. Sztuka jest przecież próbą przekraczania niemożliwego”.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy „Aleksander Salij. Malarstwo, rysunek, fotografia 1957-2016”, który odbędzie się o godz. 16.00 w niedzielę, 28 sierpnia br. w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach.

Marek Wójcicki

IMG_9815 Salij0333 salij_poster_www