Tłumy na Dniach Otwartych w „Ekonomiku”

W dniach 18 i 19 marca 2016 roku w Zespole Szkół Nr 1 im.  M. Kopernika w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się Dni Otwarte. Szkołę odwiedziły liczne grupy młodzieży gimnazjalnej z powiatu ostrowieckiego. Byli również przedstawiciele szkól z innych powiatów. Dla gimnazjalistów przygotowano liczne atrakcje, których charakter odzwierciedlał kierunki kształcenia w „Ekonomiku”. Uczniowie szkół gimnazjalnych mogli on-line wypełnić PIT, poznać zasady Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, obejrzeć pokaz flambirowania i spróbować wypieków wielkanocnych autorstwa młodzieży klas żywieniowych i kucharskich. Można było również odwiedzić stoisko barmańskie, zostać gościem hotelowym i zjeść prawdziwe hotelowe śniadanie. Była tez okazja do obejrzenia występów wokalnych  i instrumentalnych oraz pokazów tanecznych.

20160318_114134

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 przygotowali również prezentacje multimedialne na temat zawodów, w jakich kształcą się w szkole. Przedstawiono też projekty zrealizowanych przez „Ekonomik” staży zagranicznych, których ilość jest imponująca. Szkoła do dnia dzisiejszego pozyskała fundusze unijne i zrealizowała projekty staży zagranicznych  w Austrii, Irlandii, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i we Włoszech.

20160318_113949

Gimnazjaliści mieli takżę okazję zapoznać się z działalnością Młodzieżowego Miniprzedsiębiorstwa, które działa w Zespole Szkół Nr 1. Swe umiejętności zaprezentowała grupa ratunkowa „Ekonomik” – przedstawiono pokaz „Ratujemy i uczymy ratować”. Warto zauważyć, że grupa działa już od kilku lat, a w ubiegłym roku członkowie grupy nakręcili film p.t.: „Oddaj krew do banku, ty też możesz być na debecie”, który został zamieszczony na stronach wielu instytucji, m.in. Regionalnego Centrum Krwiodawstwa  i Krwiolecznictwa. Młodzież  z „Ekonomika” w bieżącym roku szkolnym zajęła II miejsce pod względem ilości oddanej krwi w całym województwie świętokrzyskim.

Gimnazjaliści uczestniczyli również w warsztatach językowych w języku angielskim – mieli okazję przeprowadzić dialogi w hotelu i restauracji. Istniała tez możliwość otrzymania oceny na rok szkolny 2016/ 2017 z języka angielskiego.

20160318_113235

Zespół Szkół Nr 1 prowadzi na przyszły rok szkolny nabór  do następujących klas: w ramach Technikum Nr 1 można będzie podjąć naukę w zawodach: technik ekonomista, technik handlowiec, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik hotelarstwa, technik spedytor, technik architektury krajobrazu, natomiast w ramach Zasadniczej Szkoły Zawodowej Nr 1 w zawodach: kucharz oraz w klasie wielozawodowej. W  przypadku tej ostatniej zajęcia ogólnokształcące odbywać się będą na terenie szkoły, kształcenie zawodowe teoretyczne w formie kursów, a kształcenie zawodowe praktyczne u pracodawców. W tej klasie preferowane będą zawody techniczne.

Zespół Szkół Nr 1 kształci w zawodach popularnych na krajowym i europejskim rynku pracy. „Ekonomik” to 93 lata tradycji, szkoła bezpieczna oraz przyjazna dla ucznia, gdzie każdy może rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Prężnie działa tu Samorząd Uczniowski, organizując ciekawe akcje, np. aukcje dla potrzebujących pomocy, Szkolne Koło Caritas czy zespół wokalno – instrumentalny. Zespół Szkół Nr 1 posiada certyfikat „Szkoły z klasą”, certyfikat Gazety Wyborczej, certyfikat jakości Szkoła Przedsiębiorczości „Moja firma w mojej gminie”. „Ekonomik” realizuje 5 innowacji pedagogicznych: z cukiernictwa, hotelarstwa, żywienia i sportu, przedsiębiorczości oraz pomocy medycznej.

20160318_113225W ramach Dni Otwartych odwiedziło szkołę około 600 osób ze szkół ponadgimnazjalnych. Zespół Szkół Nr 1 – „Ekonomik” to nowoczesna szkoła z przyszłością, każdy znajdzie tu coś dla siebie.