TAK dla transplantacji

TAK dla transplantacji

Pod patronatem Starosty Ostrowieckiego, Zbigniewa Dudy odbyła się konferencja pod hasłem „Porozmawiajmy o transplantologii”. Organizatorami wydarzenia były dwa ostrowieckie licea: Liceum Ogólnokształcące nr II im. J. Chreptowicza oraz Liceum Ogólnokształcące nr III im. Wł. Broniewskiego we współpracy z Wyższą Szkołą Biznesu i Przedsiębiorczości.

Konferencja miała charakter informacyjno-edukacyjny i dotyczyła tematyki pobierania i przeszczepiania narządów w Polsce oraz na świecie. Ważne miejsce w dyskusji nad transplantacją miały aspekty prawne problemu. W imieniu starosty Zbigniewa Dudy, spotkanie otworzył Wojciech Lesiak – Naczelnik Wydziału Edukacji ostrowieckiego starostwa.

-Wśród mieszkańców powiatu ostrowieckiego na pewno istnieje potrzeba propagowania świadomego dawstwa organów poprzez m. in. takie spotkania jak dzisiejsze. Chciałbym, aby ta nasza dzisiejsza konferencja skłoniła do refleksji oraz pobudziła do dyskusji i podejmowania rozmów na to ważne zagadnienie. Liczę na to, że wiedza, którą wspólnie zdobędziemy pozwoli na obalenie mitów, które krążą wokół transplantologii. Ja już zdecydowałem. Transplantacja darem życia – jestem na TAK – powiedział Wojciech Lesiak.

W spotkaniu uczestniczyła licznie zgromadzona młodzież z ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych. Uczniowie wysłuchali trzech wykładów poświęconych m. in. idei transplantologii. Spotkanie zakończyła dyskusja.

Partnerami konferencji byli: Ministerstwo Zdrowia, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie oraz Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej.