Szybciej do onkologa – konsultacje w ostrowieckim szpitalu

Trwają przygotowania do uruchomienia w ostrowieckim szpitalu punktu konsultacyjnego dla pacjentów onkologicznych. 20 maja w tej sprawie w Starostwie Powiatowym odbyła się konferencja prasowa, na którą – na zaproszenie starosty Zbigniewa Dudy – przybyli włodarze gmin powiatu ostrowieckiego oraz dyrektorowie ZOZ.

– Podtrzymujemy podjętą 25 kwietnia inicjatywę, którą podjęliśmy wspólnie z panem prezydentem na konferencji. Tą inicjatywą jest stworzenie w naszym szpitalu powiatowym gabinetu konsultacyjnego dla chorych, a w niedalekiej perspektywie poradni onkologicznej. Nasz szpital jest gotów na realizację tego zadania, gdyż przygotowano już pomieszczenie pod gabinet konsultacyjny – zapewnia starosta Zbigniew Duda.

Powstanie punktu konsultacyjnego dla pacjentów onkologicznych to efekt wspólnych zabiegów Zarządu Powiatu i Dyrekcji ZOZ ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii. Jest to bardzo dobra wiadomość dla chorych, gdyż będą oni konsultowani od samego początku przez specjalistów z ŚCO, co pozwoli na lepszą diagnostykę i skuteczniejsze leczenie.

– Dla władz powiatu najważniejsze jest zdrowie mieszkańców. Nie ma kosztów, których nie jesteśmy w stanie ponieść dla ochrony pacjentów. Konieczność rozszerzania naszej działalności wynika niestety w dużej mierze z epidemiologii zachorowań na nowotwory na terenie naszego powiatu – zaznacza starosta Zbigniew Duda.
Cieszy fakt, że do tej ważnej inicjatywy udało się staroście Zbigniewowi Dudzie przekonać włodarzy gmin z powiatu ostrowieckiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba to koszty funkcjonowania gabinetu konsultacyjnego, a w perspektywie poradni, zostaną rozłożone proporcjonalnie do wielkości gminy. Podobne rozwiązanie zastosowano już wcześniej, przy tworzeniu pracowni rezonansowej.
– Mówimy wszyscy w tej sprawie jednym głosem. Dobrze, że udało się taką inicjatywę podjąć, także dlatego, że Ostrowiec Świętokrzyski to drugi po Kielcach tak duży ośrodek lecznictwa w województwie. Inicjatywa, która nas tutaj nas zgromadziła, jest jak najbardziej pilna i potrzebna – stwierdził wójt gminy Waśniów, Krzysztof Gajewski.

Dla komfortu odwiedzających
Na konferencji prasowej podjęto także tematy związane z poprawą funkcjonowania infrastruktury wokół szpitala oraz nowymi zabiegami świadczonymi przez lecznicę.
– Parking, który znajduje się przed szpitalem nie jest dostosowany do potrzeb odwiedzających. Brakuje nam miejsc parkingowych. W związku z tym podjąłem rozmowy z prezydentem Górczyńskim, aby powiat mógł przejąć ten teren i przystosować go do aktualnych potrzeb mieszkańców – powiedział starosta.

Ortopedia na najwyższym poziomie
Kolejną ważną informacją dla pacjentów z terenu powiatu ostrowieckiego jest poszerzenie świadczonych w szpitalu zabiegów ortopedycznych.
– Na ten moment wykonujemy skomplikowane zabiegi wszczepiania endoprotez stawu biodrowego, stawu kolanowego, operacje pięty. Lekarze realizują również zabiegi reoperacji wszystkich rodzajów stawów. Nowością w ofercie szpitala będą operacje kręgosłupa. Oferując taki wachlarz zabiegów jesteśmy liderem nie tylko w województwie, ale także w Polsce – zaznacza Dyrektor Naczelny ZOZ, Jarosław Seweryński.
Jak podkreślił starosta Zbigniew Duda, w tym wypadku również jesteśmy świadkami doskonałej współpracy samorządów powiatu ostrowieckiego. Dzięki dialogowi, wspólnie zakupiony zostanie specjalistyczny stół do zabiegów ortopedycznych. Będzie on kosztował 300 tys. złotych z czego 50% pokryje powiat ostrowiecki, a drugie 50% proporcjonalnie pokryją gminy.

DSC_1948 DSC_1949 DSC_1949-002