Szwarc, mydło i powidło

„SZWARC, MYDŁO I POWIDŁO – CZYLI NIEPREZENTOWANE, A OSOBLIWE EKSPONATY Z 50-LETNIEJ HISTORII MUZEUM HISTORYCZNO-ARCHEOLOGICZNEGO W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM”

Jubileusz obchodów 50-lecia istnienia Muzeum Historyczno-Archeologicznego stanowi wspaniałą okazję do zaprezentowania mieszkańcom naszego miasta bogatych i różnorodnych zbiorów, które posiada ostrowieckie muzeum. Znajdą one miejsce na wystawie pod wiele mówiącym tytułem „Szwarc, mydło i powidło – czyli nieprezentowane, a osobliwe eksponaty z 50-letniej historii Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim”.

Ekspozycja jest podzielona na kategorie związane z pochodzeniem przedmiotów, ich funkcją lub zbliżonym czasem powstania. Będzie to dla oglądających swoista podróż w czasie, która swój początek będzie miała w XIX-wiecznej chałupie z narzędziami i artykułami gospodarstwa domowego, a także elementami krajobrazu wiejskiego jak rzeźba Świętego Jana Nepomucena, strzegącego upraw przed powodzią i suszami. Wystawa przeprowadzi nas kolejno przez lata 50. i 60. XX wieku aż po czasy współczesne, prezentując obiekty, które wielu pamięta jeszcze ze swych domów – m. in. produkowaną od 1958 roku pralkę „Franię” – obiekt westchnień wielu Polaków, a także radioodbiorniki, żelazka, kamery, magnetofony. Odgadnięcie funkcji wielu z nich może być ciekawym zadaniem dla zwiedzających. I taki właśnie ma być cel tej wystawy – zainteresować, wywołać uśmiech, zdziwienie, rozbudzić pasję kolekcjonerską, zmobilizować do spojrzenia z innej perspektywy na przedmioty, którymi się otaczamy.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy, która prezentowana będzie w Pałacu Wielopolskich od 22 maja do 31 lipca 2016 roku.

Otwarcie – godzina 16:00.

1   1_6

1_2   1_3   Plakat_szwarc_fb_www