SZPITAL Z CERTYFIKATEM ISO I ANESTEZJOLOGAMI ZE WSCHODU

Ostrowiecki szpital pozytywnie przeszedł kontrolę i uzyskał certyfikat ISO, który poświadcza prawidłowość zarządzania. Jak podkreśla dyrektor medyczny lecznicy Adam Karolik,  to dobra wiadomość i pierwszy krok do otrzymania akredytacji poświadczającej jakość świadczonych usług,  do której przystąpimy w czerwcu br. Wykonuje ją niezależny ośrodek z Krakowa. Szpital posiadał taki certyfikat na 3 lata. Jednak wygasł on, a czas pandemii nie pozwolił na skuteczne przeprowadzenie kontroli w ubiegłym roku. W czerwcu będziemy starać się o jego odnowienie. Certyfikat akredytacyjny to wzrost prestiżu szpitala, co wiąże się także z kwestiami finansowymi, gdyż procedury w NFZ są wtedy wyżej wyceniane. Przenosi się to na konkretny wymiar finansowy od 3 do 9 mln rocznie  i możliwości uzyskania większych nakładów ze strony NFZ. Poziom oceny, który pozwoli uzyskać te 3 mln, jest w naszym zasięgu. Akredytacja to  ułatwienie na wielu płaszczyznach .

Dobrą informacją jest także to, że udało się pomyślnie  przeprowadzić rozmowy z dwoma lekarzami anestezjologami ze Wschodu, chętnymi do podjęcia pracy w ostrowieckim szpitalu. Mamy potwierdzenie dwóch lekarzy anestezjologów, którzy podejmą u nas pracę. Obecnie trwa wymiana korespondencji i trwają formalności związane z zarejestrowaniem ich pracy w Polsce. Trzeci anestezjolog zadeklarował pracę od października, Z nim także mamy bezpośredni kontakt. W zakresie anestezjologii jest więc szansa na poprawę i ta poprawa nastąpi. Tych lekarzy nam brakowało. Będą oni pracować pod opieką naszych lekarzy. Mamy też lekarza radiologa i pulmonologa. Wszyscy posiadają tzw. kartę Polaka, mają polskie korzenie i doskonale znają język polski. Są to dojrzali lekarze specjaliści, z doświadczeniem z Ukrainy i Białorusi -dodaje A. Karolik.

Sytuacja szpitala staje się coraz bardziej stabilna. Statystyki wykazują coraz mniejszą liczbę pacjentów z COVID 19.  Wciąż w przyszpitalnym punkcie szczepień oraz w punkcie szczepień populacyjnych w CKU trwa akcja szczepienia mieszkańców powiatu ostrowieckiego. Jak przyznaje dyrektor A. Karolik  dostawy szczepionek nie pozwalają na pełne wykorzystanie potencjału tych punktów. Z deklarowanych szczepień około 500 osób dziennie, punkt w CKU realizuje jedną trzecią na dobę.

Dystrybucja szczepionek nadal zawodzi. Zamiast 500 dziennie wykonujemy 130 -150 szczepień. Czekamy na obiecane większe dostawy -mówi A. Karolik.

Przypominamy, że na szczepienia  osoby z każdej grupy wiekowej nadal  mogą  się rejestrować przez ogólnodostępny system internetowy. Ci, którzy nie maja takich możliwości mogą dokonać rejestracji telefonicznej lub  osobistej w punkcie szczepień w CKU.