Święto rolników z powiatu ostrowieckiego

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się Dożynki Powiatowe. W tym roku gospodarzem była gmina Ćmielów. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której pobłogosławione zostały wieńce i chleby dożynkowe. Po nabożeństwie barwny korowód, prowadzony przez poczty sztandarowe, przeszedł na ćmielowski Stadion Leśny.

– Wieńczące żniwa uroczystości dożynkowe są najlepszą okazją do podziękowania rolnikom za ich całoroczny trud i uzyskane plony. Ta piękna tradycja stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości. Podkreśla takie wartości jak przywiązanie do zawodu, szacunek dla przyrody, wolę kultywowania zwyczajów ojców – powiedział Zbigniew Duda starosta ostrowiecki. – Dożynki przypominają nam, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika na stoły w naszych domach codziennie trafia chleb. Ten trud jest często niedoceniany. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej pracy – jakże ciężkiej i mozolnej, proszę przyjąć wyrazy najwyższego uznania.

DSC_4219DSC_4224 DSC_4228DSC_4231 DSC_4238 DSC_4241

DSC_4248DSC_4270 DSC_4272DSC_4291 DSC_4299DSC_4307

DSC_4306DSC_4303

Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znamienitych gości, wśród nich m. in. senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, wicestarosta Eligiusz Mich, przewodniczący Rady Powiatu Jerzy Brożyna wraz z wiceprzewodniczącymi Markiem Bilskim i Grzegorzem Kazimierskim, członkowie Zarządu Hubert Żądło i Przemysław Cielecki, włodarze wszystkich gmin powiatu ostrowieckiego: prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński, Burmistrz Kunowa Lech Łodej, wójt Waśniowa Krzysztof Gajewski, wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński, wójt Bodzechowa Jerzy Murzyn, liczna reprezentacja radnych powiatowych, w imieniu posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz list z życzeniami dla rolników odczytała jej asystentka Magdalena Leśniak. Oczytano również list od posła Kazimierza Kotowskiego.

DSC_4314DSC_4316 DSC_4333DSC_4339 DSC_4347DSC_4366 DSC_4371DSC_4369

Podzieli się chlebem

Według obyczaju, starostowie dożynek – Justyna Dydycz-Kasprzyk z Buszkowic i Paweł Kolasa z Krzczonowic – przekazali na ręce starosty Zbigniewa Dudy i burmistrza Ćmielowa Jana Kuśmierza dwa okazałe bochny chleba, którym podzielono się ze wszystkimi zgromadzonymi na uroczystości.

DSC_4391DSC_4385

Słowa podziękowania do rolników za ich trud i ciężką pracę skierował również gospodarz dożynek, Burmistrz Miasta i Gminy Ćmielów.

– Święto plonów, zwane dożynkami, to jeden z najpiękniejszych obyczajów zachowanych do dzisiaj z przebogatej obrzędowości wsi polskiej. Dożynki to symbol tradycji, historii i kultury rolniczej, czas radowania się z zebranych plonów i wdzięczności rolnikom za ich trud i ciężką pracę. Życzę, żeby w żadnym domu nie zabrakło chleba przez cały rok – powiedział Jan Kuśmierz.

Odznaczenia dla zasłużonych

Uroczystość tradycyjnie już była okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla rolnictwa”. Odznaczenia w tym roku otrzymali: Antonina Machula, Maciej Zych, Tomasz Nalewaj, Witold Żółkoś, Andrzej Ćwik, Zofia Gołąbek, Bogdan Kasprzak, Justyna Dydycz-Kasprzyk, Anna Krakowiak, Zdzisław Mierzejewski, Anna Moskalewicz, Jerzy Płatek, Ryszard Styczeń i Iwona Winiarczyk.
Nagrodzeni zostali również laureaci konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”: Dorota i Janusz Cebula z Buszkowic (I miejsce), Jadwiga i Janusz Bugajscy z Piotrowa (II miejsce), Elżbieta i Jerzy Różalscy z Bałtowa (III miejsce).

DSC_4422DSC_4423

DSC_4395DSC_4431

DSC_4440 DSC_4432

30 lat działalności artystycznej

Dożynki były okazja do uhonorowania obchodzącego w tym roku jubileusz 30-lecia istnienia zespołu ze Stoków w gminie Ćmielów – „Stocaneczki”. Z tej okazji członkowie kapeli otrzymali z rąk starosty Zbigniewa Dudy oraz wicestarosty Eligiusza Micha list gratulacyjny oraz maszynkę do wypieku chleba, zaś radny Mirosław Rogoziński wręczył na ręce przewodniczącej kwiaty.

– Chcielibyśmy wyrazić nasz ogromny podziw i szacunek wobec osiągnięć zespołu na niwie kulturalnej, albowiem minione lata to wspaniała historia zespołu wypełniona wieloma sukcesami artystycznymi, licznymi nagrodami oraz niezliczonymi koncertami – powiedział starosta. – Swoimi występami nadal uświetniacie uroczystości gminne i powiatowe, dbając o kultywowanie lokalnych tradycji i obrzędów, a o tym jak dobrze realizują Państwo swoje zadania świadczy właśnie dzisiejszy jubileusz.

DSC_4449DSC_4459 DSC_4473DSC_4474

Licznie zgromadzeni na stadionie mieszkańcy bawili się do późnych godzin wieczornych. Na scenie wystąpiły kapele ludowe z powiatu ostrowieckiego, zaś gwiazdą wieczoru był zespół „Rudi Schuberth i Wały Jagiellońskie”.

DSC_4479DSC_4546 DSC_4561DSC04877 DSC_4555DSC_4547 DSC_4527DSC_4488