Święto osób niewidomych

Październik to dla osób z dysfunkcjami wzroku miesiąc wyjątkowy, gdyż to właśnie wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Białej Laski, na stałe wpisany już w kalendarz uroczystości w naszym powiecie. W tym roku ostrowieckie obchody święta odbyły się pod patronatem starosty Zbigniewa Dudy.

Święto osób niewidomych i słabowidzących ma na celu zapoznanie mieszkańców z potrzebami osób tracących wzrok, pokazanie pracy Zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych w Ostrowcu Świętokrzyskim, zmierzającej do przełamywania barier wynikających z niepełnosprawności, promowanie działań Związku, a także pozyskiwanie Przyjaciół Niewidomych, którzy pomagają „Rozpraszać mrok” dzieciom i dorosłym z dysfunkcją wzroku.

Ostrowieckie koło skupia niemal 300 osób z terenu Ostrowca i powiatu ostrowieckiego. Święto ma integrować członków z władzami samorządowymi, pokazać, z jakimi barierami spotykają się na co dzień osoby niewidome i niedowidzące.

W imieniu starosty, w uroczystości uczestniczył wicestarosta Eligiusz Mich, który pogratulował członkom ostrowieckiego Koła Niewidomych i przekazał kwiaty na ręce prezes Doroty Wójcik.

– Osoby zmagające się z dysfunkcją wzorku napotykają na co dzień na wiele barier – społecznych, architektonicznych, bariery w życiu codziennym, rodzinnym i zawodowym. Bardzo się cieszę, że w naszym powiecie tak prężnie działa koło, które pomaga w pokonywani tych barier i godnym życiu. Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim od dawna wspiera ostrowiecki oddział związku niewidomych i deklaruje, że takiego wsparcia będzie udzielać – mówi wicestarosta Eligiusz Mich.

Starostwo Powiatowe w ramach wsparcia obchodów zorganizował tego dnia wykład i warsztaty dla członków Koła Polskiego Związku Niewidomych pt. „Rola orientacji przestrzennej w życiu i funkcjonowaniu niewidomych i słabo widzących”.

dsc_5860dsc_5839

dsc_5873dsc_5883dsc_5889dsc_5865dsc_5845 dsc_5847 dsc_5838

Dzień później, 15 października swoje święto obchodziły osoby głuche i diabetycy. Na obchody Międzynarodowego Dnia Głuchych zaprosił Zarząd i Członkowie Ostrowieckiego Stowarzyszenia Głuchych “Nad Kamienną”, zaś na Światowy Dzień Cukrzycy – oddział powiatowy Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Na obu uroczystościach starostę Zbigniewa Dudę reprezentował Paweł Walesic, kierownik-koordynator z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim, który na ręce organizatorów przekazał kwiaty, drobne upominki i listy z życzeniami od starosty.

dsc_5894dsc_5896 dsc_5903dsc_5908 dsc_5901dsc_5904

015017