Święto Niepodległości w Liceum Broniewskiego

Święto Niepodległości Polski jest jednym z najważniejszych w kalendarzu. To święto jej powrotu  na mapę Europy po 123 latach niewoli. Obchodzimy je, aby przywracać pamięć o trudnej historii o kształtowaniu się na nowo struktur państwa polskiego, walki o władzę, a przede wszystkim o dramatycznych próbach utrzymania suwerenności.

W naszym liceum obchodziliśmy to święto bardzo uroczyście. Akademię z tej okazji przygotowała klasa 2a, według scenariusza Bartosza Kurka i oprawy muzycznej Natalii Strawczyńskiej.

Scenariusz przenosił widza w przełom XIX i XX wieku, przywoływał najważniejsze postaci tamtego okresu: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego. Młody reżyser odniósł się też do najważniejszych wydarzeń tamtej historii: walki o władzę i koncepcję nowego państwa pomiędzy Józefem Piłsudskim i Romanem Dmowskim oraz różnic ideowych, które determinowały ówczesną scenę polityczną. Wplótł jednocześnie w oficjalną historię wątki bardzo osobiste, dotyczące biografii przywołanych postaci. Piękną oprawę muzyczną dla całej uroczystości stanowiły pieśni legionowe i inne, związane z tamtym okresem.

Natomiast o godz. 11.11 wszyscy nauczyciele i uczniowie zebrani przed szkołą donośnie zaśpiewali Hymn Państwowy.