Świąteczna strefa zdrowych serc

15-16 grudnia w ostrowieckim starostwie odbył się finał akcji profilaktycznej, obejmującej tym razem pakiet kardiologiczny.

Z badań skorzystało w sumie 150 mieszkańców powiatu, w tym po raz kolejny ostrowieccy seniorzy – słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy są wdzięczni za akcje organizowane przez starostwo.

– Dla nas to ważne akcje, badania, ponieważ nie musimy wtedy stać w drugich kolejkach, nie musimy płacić za badania, co również jest bardzo istotne. Panu Staroście i Wydziałowi Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych należą się ogromne wyrazy uznania. Seniorzy pozostają z nadzieją, że w następnym roku kalendarzowym także będziemy mogli skorzystać z tego typu akcji – mówi Matylda Niewójt, prezes UTW.

200 serc przebadanych

Pierwsza akcja została przeprowadzona w październiku i obejmowała badania dla 50 osób w ramach Światowego Dnia Serca. Ze względu na ogromne zainteresowanie tego typu profilaktyką ze strony mieszkańców, Zarząd Powiatu podjął decyzję o przeznaczeniu dodatkowych środków finansowych na kolejną akcję – tym razem na 150 badań pod hasłem „Świąteczna Strefa Zdrowych Serc”.

– 50 miejsc dostali uczestnicy Szkoły Zdrowego Stylu Życia jako prezent świąteczny, zaś 100 miejsc przeznaczono dla  mieszkańców, którzy skorzystali z badań w dniach 15-16 grudnia – informuje Katarzyna Kowalska z Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych.

Akcja odbyła się pod patronatem Starosty Ostrowieckiego Zbigniewa Dudy. Pakiet kardiologiczny kierowany był do osób nie kwalifikujących się do programu kardiologicznego finansowanego przez NFZ i obejmował badania profilaktyczne (lipidogram) oraz konsultacje lekarza kardiologa – dr Bożeny Kubickiej i Małgorzaty Ożgowicz.

– Przychodzą pacjenci z rożnymi dolegliwościami, niektórzy ze złymi wynikami lipidogramu – wówczas trzeba im wytłumaczyć, jaką dietę mają stosować, a w niektórych przypadkach konieczne są leki. – mówi dr Bożena Kubica.

Przepis na zdrowe serce

– Należy dobre się odżywiać, preferowana jest dieta bardziej śródziemnomorska, z dużą ilością warzyw i owoców, bez cholesterolu, mało jedzenia smażonego, tłustego i ciężkostrawnego, dużo ruchu, powinniśmy prowadzić aktywny tryb życia – radzi dr Kubicka.

Pacjenci byli badani jednocześnie w dwóch gabinetach, a na osobnym stanowisku wykonano EKG, dzięki czemu konsultacje odbyły się szybko i bez kolejek.

– Cala akcja jest bardzo dobrze zorganizowana. Wszystko przebiega bardzo sprawnie, tak jak zresztą za każdym razem, gdy organizowane są badania przez Wydział Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych starostwa – podkreśla Matylda Niewójt.