Sukcesy uczniów Staszica

Filmowi profesjonaliści 

Romantyk – taki tytuł nosi zwycięski film zrealizowany przez grupę filmową uczniów z LO NR I im. St. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim i jest inspirowany słynnym filmem Pawła Pawlikowskiego „Zimna wojna”. Jest to czwarte (a trzecie z rzędu) zwycięstwo grupy filmowej uczniów Staszica 

28 lutego  odbyła się kolejna edycja Wirtualnego Festiwalu Filmoteki Szkolnej – czyli wspólna okołofilmowa zabawa młodych internautów z całej Polski. Jak co roku – już po raz siódmy – do rywalizacji przystąpili uczniowie z klas filmowych LO Staszica. Trzon grupy stanowili uczniowie klasy 3 D, którzy postanowili powtórzyć sukces zarówno ten sprzed roku, jak i sprzed dwóch lat. Grupa o swojskiej nazwie: Konstantynopolitańczykowianeczki wspierana przez uczniów klasy drugiej i pierwszej przystąpiła zgodnie z poleceniem do zrealizowania krótkiego czarno-białego melodramatu. Realizacja wymagała maksymalnego skupienia, gdyż podstawowym ograniczeniem był czas  – film należało nagrać i zmonotwać w niespełna cztery godziny. Bodźcem do nakręcenia filmu stała się postać Wertera bohatera powieści J. W. Goethego „Cierpienia młodego Wertera” (książka pojawia się w filmie jako rekwizyt). Główne role w filmie zagrali: Marcin Fulara z klasy 3 D, który przed dwoma laty wystąpił w nagrodzonym przez Jury Wirtualnego Festiwalu filmie „Niebieskie, dlaczego jednak szare?”. Partnerowała mu Julia Żelazana także z klasy 3 D, a za kamerą stanął tym razem Kacper Słomka uczeń klasy II D. W realizacji pomagał także Michał Cieślik – pomysłodwaca (reżyser i scenarzysta) nagrodzonego przed dwoma laty filmu. W realizacji wykorzystano naturalne plenery „starej huty”, cały film nagrano w konwencji czarno-białej. Ekipę wspomagała Izabela Otręba – nowy filmowy nabytek z klasy I D, a nad montażem czuwała Zofia Mikołajczak z klasy II B. Za przebieg całego festiwalu odpowiadała  Patrycja Kowalska z klasy II D, którą wspomagali: Oliwia Sałata, Kinga Nowak, Agata Stępień, Klaudia Sasak, Aleksandra Sienniak – uczniowie klasy III D oraz: Karolina Chodurska, Weronika Skiba, Natalia Forma, Jakub Gallewicz, Klara Pytlakowska, Weronika Brzoza – uczniowie klasy I D.

Jest to już czwarte filmowe zwycięstwo w Wirualnym Festawalu Filmoteki Szkolnej, które odniesili uczniowie „Staszica”. Należy przypomnieć, iż w 2014 roku otrzymali główną nagrodę za film „Plac”, w 2017 za film „Niebieskie, dlaczego jednak szare?”; następnie w 2018 nagrodę publiczności za czołówkę do filmu „Seksmisja”, którą powtórzyli w tym roku – „Romantyk” zebrał aż 176 głosów!… I zdeklasował rywali.

Wojciech Szymański koordynator projektu filmoteki szkolnej i opiekun grupy filmowej – przyznaje, że w klasę filmową w Staszicu wybierają uczniowie, którzy „czują” film, którzy nie odwracą się od tradycji filmowej i którzy są nad wyraz kreatywni.

Zwycięski film uczniów „Staszica” można zobaczyć pod adresem:

https://youtu.be/7J9zhmPdiAg

lub:

https://filmowe.ceo.org.pl/aktualnosci/wirtualny-festiwal-zadanie-dodatkowe-glosowanie-internautow?fbclid=IwAR318IZZUsEQDo_IIANPTmbPx_9718YJZazQHeUnxhIQ4uMr7YoMPwGoXxk

 

 

Sukces Natalii Jasiak w graficznym Międzyszkolnym Konkursie na Logo Koszulki

W dniu 20 marca miało miejsce wręczenie nagród i wyróżnień w graficznym Międzyszkolnym Konkursie na Logo Koszulki. w konkursie wzięło udział 23 uczestników ze szkół powiatu ostrowieckiego i gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Patronem konkursu był Institut Francais Pologne.

Celem konkursu było zaprezentowanie umiejętności graficznych w wybranej aplikacji oraz promowanie nauki języka francuskiego. Liczył się pomysł, a także zdolności projektowe uczestników.

Z naszej szkoły udział wzięli:

Klasa 1c: Dominik Pogodziński

Klasa 1d: Forma Natalia, Ciecieląg Jakub, Czerwonka Kacper, Chodurska Karolina, Krysa Magdalena, Kowalska Zuzanna

Klasa 2d: Domańska Natalia

Klasa 3a: Jasiak Natalia, Żelazowski Wojciech

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne:

– III m-ce Dominik Pogodziński,

– II m-ce Natalia Jasiak

Uczniowie wykonywali prace wg projektu pod opieką pani Marty Sójki. Dziękujemy uczennicom: Weronice Zwolińskiej i Natalii Domańskiej za pomysły. Merytoryczne konsultacja językowa pani Joanna Gibalska.