Sukcesy uczniów ostrowieckiego SMS

„Wypływali” medale w Letnich Mistrzostwach Polski.

Aż pięć medali z Mistrzostw Polski przywiozły uczennice Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, podopieczne trenera Jerzego Bujaka. Dwa brązowe zdobyła Julia Szafrańska, srebro i brąz wywalczyła Karolina Wicha, kolejny brąz należy do Oliwii Wołek.
Julia Szafrańska walczyła o medale Letnich Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych 16 lat na pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu. Reprezentując barwy KSZO Ostrowiec dwukrotnie stawała na podium zajmując III miejsce na dystansie 400 i 800 metrów stylem dowolnym. W finale A 200 metrów stylem dowolnym Julia zameldowała się jako czwarta.
W Lubinie natomiast walczyli 15 –latkowie. Bardzo dobrze zaprezentowały się Karolina Wicha i Oliwia Wołek, reprezentujące KSZO Ostrowiec Św. Karolina stanęła na podium dwukrotnie. Zdobyła srebro na dystansie 200 metrów stylem dowolnym i brąz na dystansie 400 metrów stylem dowolnym. Są to jej pierwsze w karierze medale mistrzostw kraju. Karolina była też IV na dystansie 200 metrów stylem motylkowym. Natomiast Oliwia Wołek wywalczyła srebro na dystansie 200 metrów stylem motylkowym. Popłynęła też w Finale A 400 metrów stylem zmiennym, gdzie zajęła IV miejsce, i jako VI przepłynęła 200 metrów stylem zmiennym.

Julka1          Lublin

Troje uczniów wzięło udział w zawodach pływackich w Opolu w ramach XXII Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, będących Mistrzostwami Polski Juniorów 17-18 lat. W Finale A 100 metrów stylem dowolnym popłynął Mateusz Rogoziński (KSZO Ostrowiec), finiszując ostatecznie na 10. miejscu. Mateusz zameldował się też w Finale B (druga dziesiątka najlepszych pływaków) na dwukrotnie dłuższym dystansie. Start na poziomie Finału A zanotował też Norbert Jaworski (MUKS Unia Busko Zdrój), zajmując 10. miejsce w wyścigu na 200 metrów stylem klasycznym. Natomiast Anita Zarychta (SKP Barakuda Starachowice) trzykrotnie popłynęła w Finale B – była 17. na dystansie 200 metrów stylem dowolnym, 16. na dystansie 200 metrów stylem motylkowym oraz 19. na dystansie 200 metrów stylem zmiennym.

Liczna 18-osobowa reprezentacja naszych pływaków, reprezentujących barwy KSZO Ostrowiec, wzięła udział w Letnich Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 14 lat, które odbyły się w Olsztynie. Podopieczni trenera Marcina Piwnika mocno zaznaczyli swoją pozycję wśród najlepszych klubów w kraju w tym roczniku, zajmując w klasyfikacji punktowej 13. miejsce. Najbliżej podium była męska sztafeta 4 x 200m stylem dowolnym (Jakub Wilk, Paweł Kępiński, Daniel Auguścik, Jakub Wykierski), która uplasowała się na 4. miejscu. Jakuba Wilka i Michała Klimasa pięciokrotnie zobaczyliśmy w Finałach A. Ostrowczanie sześciokrotnie popłynęli też w Finałach B.

JUlka                  Karolina                     Oliwia i Karolina

Siatkarki i szczypiorniści na ogólnopolskich Kampach

Aż pięcioro uczniów Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego otrzymało powołania na Kampy 2016. Wśród wyróżnionych zawodników znaleźli się Julia Kolasa, Maja Kaczmarczyk i Krystian Kosiorowski, trenujący siatkówkę oraz Adrian Stawiarz i Patryk Szlichta, objęci szkoleniem w ramach OSPR.
Uczennice klasy I b GMS Julia Kolasa i Maja Kaczmarczyk zostały powołane do Kadry Regionu Południe na Kampy 2016, które odbyły się pod koniec lipca w Białej Podlaskiej. To duże wyróżnienie dla tych młodych zawodniczek objętych szkoleniem w ramach Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. Julia i Maja zostały wybrane spośród zawodniczek rocznika 2001/2002 objętych szkoleniem PZPS w ramach Szkolnych Ośrodków Siatkarskich, w 12 gimnazjach Regionu Południe. Konkurencja była bardzo duża. Koordynator Regionalny powołał na kampy tylko 20 zawodniczek, głównie z Krakowa i Tomaszowa Mazowieckiego. Dodatkowo do Białej Podlaskiej pojechała Katarzyna Partyka z Opatowa, która dzięki powołaniu Akademii Siatkarskiej jest objęta szkoleniem w ramach naszego S.O.S. Powołanie na kampy otrzymał także Krystian Kosiorowski, uczeń klasy II a GMS, objęty szkoleniem S.O.S. przez gimnazjum w Skarżysku – Kamiennej. Dziewczęta szlifowały swoje zdolności na obiektach PSW, natomiast chłopcy trenowali na obiektach sportowych AWF- u pod okiem wykwalifikowanej kadry trenerskiej, która pracowała pod kierunkiem Zbigniewa Krzyżanowskiego – szefa szkolenia PZPS oraz Waldemara Wspaniałego, byłego selekcjonera męskiej reprezentacji Polski w siatkówce, szefa Projektu S.O.S.

KADRA WOJEWÓDZKA MŁODZIKA                        Kamp siatkarski
Natomiast w dniach 3-13.08.2016 r. w ogólnopolskim kampie piłkarzy ręcznych uczestniczyli Adrian Stawiarz i Patryk Szlichta z klasy II b GMS. Na zgrupowanie, które odbyło się w Gdańsku, powołania otrzymali najlepsi zawodnicy z rocznika 2001 objęci szkoleniem w ramach Ośrodków Szkolenia w Piłce Ręcznej. Zawodników wskazali koordynatorzy wojewódzcy na podstawie wyników testów sprawności wszechstronnej MTSF oraz sprawdzianu wydolności tlenowej Beep Test. Zajęcia sportowe odbywały się m.in. na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego.

Lekkoatleci SMS wśród najlepszych biegaczy świata

Agnieszka Filipowska i Mateusz Borkowski, tegoroczni absolwenci ostrowieckiej szkoły mistrzostwa sportowego, reprezentowali Polskę podczas XVI IAAF Mistrzostw Świata Juniorów U20, rozgrywanych w Bydgoszczy.

Agnieszka Filipowska, złota medalistka tegorocznych MP Juniorów U20, wystartowała w biegu na 3000 metrów, jednak pobiegła poniżej swoich możliwości. Z czasem 10:12.75 zajęła ostatecznie 17. miejsce. Być może liczne kontuzje, z którymi ostatnio zmagała się zawodniczka, nie pozwoliły jej osiągnąć maksimum formy na tak ważne zawody.

Natomiast Mateusz Borkowski, ubiegłoroczny medalista ME U20 i tegoroczny Mistrz Polski U20, w biegu na 800 metrów nie zdołał wywalczyć awansu do półfinału i ostatecznie z czasem 1:50.93 uplasował się na 22. miejscu. Nie można wykluczyć, że na spadek formy wpłynęło zamieszanie ze zmianą klubu bądź konieczność przygotowania do egzaminów maturalnych.

Na MŚ w sztafecie 4×400 metrów mieliśmy także zobaczyć Mateusza Wróbla, który od września rozpocznie naukę w ostrowieckiej szkole. Niestety, problemy zdrowotne wykluczyły go ze startu.