Sukcesy klasy humanistycznej „Staszica”

Uczniowie klasy humanistycznej „Staszica” to młodzi ludzie otwarci na świat i potrzeby drugiego człowieka, wrażliwi na szeroko rozumianą sztukę i kulturę, wychodzący poza schematy, kreatywni, a jednocześnie skromni. Czasem to marzyciele i niepoprawni optymiści,  którzy z pasją  wykorzystują zdolności literackie  i dlatego swoje zainteresowania  łączą  z poszerzaniem  wiedzy z zakresu języka polskiego, wiedzy o kulturze, biologii, historii, geografii czy języków obcych. Są ciekawi świata i tego, co dzieje się we współczesnych relacjach międzyludzkich. Swoje umiejętności realizują w takich dziedzinach  jak: technologie informacyjne i medialne, film, malarstwo, rysunek, grafika, twórczość literacka czy nauka języka obcego. Mają rozległe zainteresowania i one pozwoliły im uzyskać znaczące sukcesy.

Dziewczęta (Alicja Banasik, Dagmara Pastuszka i Katarzyna Krysa) wzięły udział w Ogólnopolskim Turnieju Literackim „Misja – książka!” (2016) pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorem konkursu było Wydawnictwo Ridero. Na stronach internetowych wydawnictwa opublikowały zbiorek opowiadań pt. „Bezcenne”.  

Autorki zbiorku zainteresowane są literaturą i szeroko rozumianą kulturą, są niezwykle skromne i wrażliwe. Często piszą do przysłowiowej szuflady. Napisały trzy opowiadania. To historie młodych ludzi, którzy stoją przed ważnymi wyborami, muszą zdecydować, co tak naprawdę jest ważne w ich życiu i przekonać się na własnej skórze, że wartości materialne, blichtr, powodzenie to złudna gonitwa za niczym. Jest jednak w tych opowiadaniach nuta optymizmu – w pogoni za tym,  co ulotne i pozornie cenne, najważniejszy jest człowiek i jego potrzeby: miłość, przyjaźń, rodzina…         

Do udziału w konkursie Ridero zachęciła nas wychowawczyni pani Dorota Mączka w ramach warsztatów dziennikarskich. Są one doskonałym uzupełnieniem lekcji języka polskiego, które poszerzają naszą wiedzę o kulturze. Klasa humanistyczna rozbudziła w nas zamiłowanie do literatury. Dostrzegamy zmiany zachodzące w kulturze i nie boimy się same tworzyć. Dzięki zaangażowaniu w pisanie książki poznałyśmy sposób funkcjonowania nowoczesnych wydawnictw oraz zasady działania internetowych bibliotek. Na proces powstawania zbiorku „Bezcenne” składało się nie tylko pisanie opowiadań, ale też tworzenie ilustracji czy projektowanie oprawy zewnętrznej książki. To nauczyło nas bacznie rozglądać się wokół siebie, bo ciekawe tematy są wszędzie, tylko trzeba umieć je dostrzec – mówią autorki zbiorku.

Temat, który poruszyły dziewczęta,  jest  dzisiaj bardzo aktualny i ważny, a publikacja zbiorku pokazuje, że młode autorki są wnikliwymi obserwatorkami świata. Cieszy mnie ich refleksyjny stosunek do rzeczywistości i jej dojrzała ocena – podkreśla opiekunka zbiorku, polonistka D. Mączka.

Nie udało nam się zdobyć takiej liczby głosów internetowych, by awansować do kolejnego etapu konkursu, ale jesteśmy zadowolone z samej publikacji, bo praca nad nią dała nam dużo satysfakcji i stała się naszym osobistym sukcesem, dlatego wszystkim, którzy głosowali na „Bezcenne”, serdecznie dziękujemy – mówią autorki zbiorku i ich opiekunka.

Uczniowie klasy humanistycznej (Agnieszka Nizielska, Klaudia Bugajska, Marcin Radomek, Karol Rola, Kamil Wojciechowski) włączyli się aktywnie w ogólnopolski projekt „Narodowego Czytania Sienkiewicza” (2016) pod kierunkiem  nauczycieli polonistów, D. Mączki i W. Szymańskiego. Współorganizowali na terenie szkoły Narodowe „Oglądanie” Sienkiewicza. Przygotowali dla uczniów PG nr 4 quiz dotyczący znajomości „Krzyżaków” i odczytali z podziałem na role dwa fragmenty „Qvo vadis”, wykorzystując sceny z filmu. Punktem kulminacyjnym stała się projekcja filmu „Potop”. Przedsięwzięcie pokazało, że książki Sienkiewicza i filmy zrobione na ich podstawie najlepiej czyta się i ogląda razem z innymi.

Uczennica Alicja Banasik zajęła II miejsce w międzynarodowym konkursie związanym z prezentacją wybitnych europejskich pisarzy. Łącząc umiejętności literackie (j. polski, j. francuski) i plastyczne, w interesujący sposób dokonała interpretacji prac Luisa Boudreaulta.

Uczennice (Dagmara Pastuszka, Alicja Banasik, Klaudia Bugajska, Agata Krupińska, Weronika Kopacz) wzięły udział w Międzynarodowym  Konkursie „Wyjaśnij mi prawo do edukacji” zorganizowanym przez Wyższą Szkołę Administracji w Strasburgu (2015), do którego przystąpiło 8 krajów (ponad 100 prac). Wykazały swoje zainteresowania literaturą, szkolnictwem i wiedzą o społeczeństwie. Doceniono ich kreatywność, wrażliwość i staranność. Dzięki temu zostały laureatkami konkursu i otrzymały tytuły „Ambasador Praw Człowieka”.

Uczniowie (Kamil Wojciechowski, Dagmara Pastuszka, Klaudia Bugajska, Patrycja Bajerczak, Martyna Sasak, Weronika Wójtowicz)  zostali finalistami XI Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Francuskojęzycznych w Zielonej Górze (2015), prezentując film „Moneta” (70 ekip z Polski). M Sasak i W. Wójtowicz same nakręciły film. Nauka j. francuskiego oraz zainteresowania związane z filmem (warsztaty dziennikarsko – filmowe w szkolnym rozkładzie zajęć), z wiedzą o kulturze i  j. polskim pozwoliły im odnieść wyjątkowy sukces.

Uczennice (Klaudia Bugajska, Dagmara Pastuszka) wywalczyły I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Języka Francuskiego „Dis – mois dix  mots” pod Patronatem Instytutu Francuskiego i Ambasady Francji w Polsce (2016), tworząc opowiadanie dotyczące problemów z komunikacją we współczesnych rodzinach. Napisały tekst w j. polskim, a następnie przetłumaczyły na  j. francuski.

Uczennica Alicja Banasik zajęła I miejsce w konkursie plastycznym zorganizowanym we Francji na temat „Moje wrażenia po wizycie w opactwie i jego ruinach w Maillesais” (2016). Połączyła swoje zainteresowania związane z rysunkiem i literaturą, tzn. twórczością F. Rabelais’go i jego dziełem „Gargantua i Pantagruel”. Uczennica miała także wystawę swoich prac plastycznych na terenie szkoły (2016).

Uczennica Weronika Kopacz uczestniczyła w Ogólnopolskim Konkursie BlaBlaffiches zorganizowanym przez Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie – „Grafika francuska od impresjonizmu do art  nouveau” i zajęła II miejsce (2015). Wykorzystała umiejętności gramatyczne oraz literackie z języka polskiego i j. francuskiego oraz programy graficzne, tworząc krótkie teksty do zaproponowanych przez organizatorów dzieł francuskich grafików. Wykazała się oryginalnością oraz umiejętnością dopasowania tekstu do wizualnego przekazu .

Uczennica Martyna Sasak otrzymała główną nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Francuskiego „Donne-moi un titre” (2016). Została wyróżniona dzięki umiejętnościom gramatycznym z j. polskiego i j. francuskiego oraz zainteresowaniom technologiami informacyjnymi. Doceniono jej kreatywność w pisaniu w j. polskim i tłumaczeniu na j. francuski.

Uczennica Alicja Banasik wzięła udział w 60. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim; zakwalifikowała się do II etapu, prezentując wiersz B. Leśmiana „Dusiołek” i opracowując choreografię (strój, rekwizyty) swojego występu (2015).  

Uczennica Agnieszka Nizielska zajęła I miejsce w eliminacjach wojewódzkich XLV Ogólnopolskiego Festiwalu Recytatorskiego „Poezja i proza na Wschód od Bugu”  (2015), prezentując fragment powieści F. Dostojewskiego „Zbrodnia i kara” oraz wiersze J. Moric.

Uczniowie klasy humanistycznej „Staszica” biorą  aktualnie udział w kolejnych konkursach z języka polskiego i języka francuskiego, mimo że matura zbliża się wielkimi krokami. Nauka w klasie humanistycznej poszerza horyzonty i otwiera drzwi do wielu sukcesów – twierdzą z satysfakcją.

 Jesteśmy dumne, że tacy młodzi uzdolnieni twórcy wybierają naszą szkołę, tj. LO nr I im. St. Staszica, realizują w niej  z powodzeniem swoje pasje, co daje im możliwość zdobywania kolejnych sukcesów podczas studiów – mówią zgodnie wychowawczyni i nauczycielka j. polskiego oraz wiedzy o kulturze D. Mączka i nauczycielka j. francuskiego J. Gibalska.

zdjęcie (5)