Sukces uczennic “Samochodówki”

Żaneta Surowiec i Natalia Wróblewska – uczennice Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Św. zdobywczyniami prestiżowych nagród w cieszącym się dużym zainteresowaniem adeptów fryzjerstwa ogólnopolskim konkursie fryzjerskim, który odbył się w Zespole Szkół nr 21 w Warszawie.

II Ogólnopolski Konkurs Fryzur Historycznych „Fryzjerska Odyseja” pt. „Król, dama, walet…”  miał formę dwuetapową. Jego celem było wzbogacenie i poszerzenie wiedzy o kulturze, obyczajach i modzie dawnych epok oraz ukazanie ich wpływu na świat współczesnej mody i kultury. W imprezie uczestniczyło 18 uczniów ze szkół fryzjerskich z całej Polski. Udział w nim reprezentantek „Samochodówki” zakończył się sukcesem. 

Żaneta Surowiec – uczennica klasy IV technikum usług fryzjerskich w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za fryzurę „Romantyczna Telimena” otrzymała I wyróżnienie. Dostała również wyróżnienie specjalne – voucher na szkolenie z koloryzacji marki Artego, który ufundowała sieć sklepów fryzjerskich Fale, Loki, Koki, partnera w nauce zawodu.

Natalia Wróblewska – uczennica klasy III fryzjer za fryzurę inspirowaną postacią Scarlett O’Hary, bohaterki bestsellerowej powieści Margaret Mitchell „Przeminęło z wiatrem” otrzymała nagrodę rzeczową ufundowaną przez marki Filip Galas, Chantal i Fale, Loki, Koki.

Finał konkursu odbył się 15 listopada w Zespole Szkół nr 21 w Warszawie. Prace zawodników, pomysłowość i ostateczny efekt oceniło jury w składzie: przewodniczący p. Filip Galas (twórca marki Filip Galas)  oraz członkowie: p. Zuzanna Sumirska (autorka podręczników do nauki przedmiotów zawodowych  reprezentująca Wydawnictwo Suzi), p. Agnieszka Trybulec (przedstawicielka marki Chantal i PROSALON), p. Beata Laprus (przedstawicielka marki Artègo), p. Bożena Kamińska – Szuwar (przedstawicielka marki Bogadar).

Na konkurs trzeba było przygotować szkic i krótką pracę pisemną na temat inspiracji fryzury, którą zamierzało się wykonać podczas etapu praktycznego. Ja zaprojektowane przez siebie uczesanie nazwałam „Romantyczna Telimena”, ponieważ inspiracją dla stworzonej przeze mnie stylizacji konkursowej była postać Telimeny z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – wyjaśniła zasady współzawodnictwa adeptów sztuki fryzjerskiej Żaneta.

Ubiór, makijaż oraz fryzura modelki musiała stanowić harmonijną całość, zgodną z tematem konkursu oraz epoką historyczną w nim ujętą.

Żaneta Surowiec w stworzonej stylizacji połączyła tradycję z nowoczesnością: wiernie odtworzony strój bohaterki „Pana Tadeusza” (pozyskany przez szkołę dzięki współpracy z MCK i p. Ewą Storzysz) zderzyła ze współczesnymi trendami w zakresie stylizacji fryzur. W roli czarującej i uwodzicielskiej Telimeny wystąpiła Aleksandra Madejska z klasy IV technikum usług fryzjerskich. Uczennice do konkursu przygotowały p. Beata Lidwa, p. Katarzyna Przednowek.

Fryzura inspirowana postacią Scarlett O’Hary wykonana przez Natalię Wróblewską została doceniona przez jury za nowoczesność zastosowanych rozwiązań oraz walory artystyczne i estetyczne. W roli bohaterki „Przeminęło z wiatrem” wystąpiła Klaudia Jarosz z klasy IV technik usług fryzjerskich. Uczennice do konkursu przygotowały p. Żaneta Pajda, p. Joanna Serafin.

Dumy ze swoich uczniów nie krył dyrektor szkoły Marcin Sitarz.

– Fryzjer to  zawód, który wymaga nie tylko doskonałej znajomości rzemiosła, ale też i fantazji. Dla młodych adeptów fryzjerstwa konkurs jest szansą sprawdzenia swoich możliwości w praktyce pod okiem fachowców, okazją podpatrzenia koleżanek i kolegów z innych szkół. Uczennicom należą się gratulacje za zaangażowanie w przygotowania konkursowe, za odwagę do wzięcia udziału i podjęcia trudnej próby sprawdzenia się w rywalizacji. Nasza szkoła wpisała w kalendarz wydarzeń edukacyjnych cykliczne wyjazdy uczniów klas fryzjerskich na targi, festiwale, ponieważ dają one niepowtarzalną możliwość zetknięcia się przyszłych adeptów sztuki fryzjerskiej z wielkim światem kreatorów, poznania nowości i kierunków rozwoju tak bardzo prężnej branży jaką jest fryzjerstwo i kosmetyka. 22 października przyszli fryzjerzy uczestniczyli w wycieczce do Warszawy na Międzynarodowe Targi i Kongres Branży Fryzjerskiej. Młodzież mogła wziąć udział w tym święcie branży fryzjerskiej i kosmetycznej dzięki ogromnemu wsparciu Zarządu Powiatu Ostrowieckiego.

– Takie działania szkoły i Powiatu procentują, o czym świadczą nagrody i wyróżnienia naszych uczniów w ogólnopolskich i regionalnych konkursach fryzjerskich. Udział w tego typu imprezach stwarza idealną okazję  do podniesienia swoich kwalifikacji oraz sprawdzenia się wśród innych, jak również zdobycia laurów i nagród, tak przecież przydatnych w dalszej pracy i rozwoju zawodowym –  podkreślił dyrektor szkoły Marcin Sitarz.