„Staszic” na warsztatach: „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”

W Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się warsztaty dziennikarsko-medialne: “Zrozumieć media”.
W wykładach i ćwiczeniach uczestniczyli uczniowie z pięciu ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych, z klas „medialnych” i „humanistycznych”. Organizatorami warsztatów byli Radni Miasta i Powiatu: Małgorzata Krysa i Jarosław Czarnecki oraz dyrekcja i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego nr I im. St. Staszica w Ostrowcu Św. Warsztaty poprowadzili wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze oraz operatorzy Radia Maryja i Telewizji TRWAM.
Pierwsza część wykładów poświęcona została „językowi obrazu”, który jest uważany za podstawę przekazu telewizyjnego. Zajęcia teoretyczno-praktyczne poprowadził redaktor Piotr Grabowski. Starał się uzmysłowić młodzieży, jak ważna jest rola mediów i jak duży wpływ mają one na nasze życie. Uczniowie dowiedzieli się m.in. na czym polega realizacja obrazu telewizyjnego, jak łatwo manipulować obrazem, a co za tym idzie przekazem telewizyjnym, co wynika z tego, iż obraz stanowi 70% tegoż przekazu i dociera do nas najszybciej.

 
Część praktyczna pozwoliła wczuć się wybranym osobom m.in. w rolę prezentera pogody i zobaczyć na czym polega praca przy green screen-ie. Kolejne zadanie wiązało się z przygotowaniem „kandydata na prezydenta” do spotu reklamowego z jego udziałem. Młodzież mogła przekonać się, że nie tyle wiedza merytoryczna, ale właśnie wygląd, zachowanie, gestykulacja, a nawet makijaż zakrywający niedoskonałości, jest kluczem do sukcesu w karierze. Odpowiednie „wykadrowanie”, oświetlenie, realizacja telewizyjna (montaż) ma wielki wpływ na widzów (opinie publiczną). Redaktor Piotr Grabowski podsumowując wykład przestrzegł publiczność, aby w odbieraniu mediów zawsze kierować się własnym rozumem i nie dać się zwieść wszelkim przekazom kierowanym w naszym kierunku zgodnie z góry przyjętą tezą.
Drugi z wykładów dotyczył „świata dźwięku” i roli realizatora dźwięku w przygotowaniu audycji radiowych bądź telewizyjnych. Poprowadził go Paweł Bielicki, który starał się wyjaśnić, czym jest dźwięk i jak wygląda jego realizacja. Uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wielkie możliwości stwarza obróbka dźwięku, jakie znaczenie ma dźwięk w interpretacji przedstawianych odbiorcom treści.

– Teraz wiemy , że w dowolny sposób możemy modyfikować wypowiedzi innych, a nawet zmieniać sens wypowiedzi– przyznaje Piotr, uczeń liceum.
Odbyły się również zajęcia prasowe. Studentki WSKSiM w Toruniu przekazały wskazówki pomocne w redagowaniu tekstu prasowego.

Było to ciekawe doświadczenie zarówno dla nas, jak i ochotników – przyznają uczestnicy wykładów. – Uważamy, że jest to bardzo dobra forma lekcji pozwalająca na zdobycie wiedzy w ciekawszy i bardziej oryginalny sposób. Warsztaty te pozwoliły zrozumieć działanie mediów i ich sposoby wywierania na nas oczekiwanych reakcji.

Julia Żelazna
Klasa I D
LO nr I im. St. Staszica