Starostwo zadba o czyste powietrze

Właściciele domów jednorodzinnych będą mogli od września składać wnioski do rządowego programu „Czyste powietrze”. Do skorzystania z programu zachęca starosta Zbigniew Duda.

– Wielokrotnie podkreślałem, że czystość powietrza to również priorytet dla Zarządu Powiatu, dla Rady Powiatu. Aby pokazać jakie mamy zanieczyszczenia  zakupiliśmy dziesięć czujników powietrza. Zainstalowane są we wszystkich gminach. To że jesteśmy świadomi, nie zapobiega temu zjawisku. Myślę, że głosy z gmin, powiatów, jakie docierały do Ministerstwa Ochrony Środowiska, uświadomiły jak ogromny jest to problem. Resort we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Bankiem Ochrony Środowiska realizuje program „Czyste powietrze”– poinformował starosta Zbigniew Duda.

Dofinansowanie będzie można otrzymać między innymi do termomodernizacji budynków, wymiany pieców na węgiel. Przewidziano również ulgi podatkowe przy docieplaniu budynków. Wysokość przyznanej dotacji będzie jednak zależała od dochodu przypadającego na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Na 90 procent finansowania mogą liczyć gospodarstwa o najniższych dochodach osiąganych na jednego członka rodziny, tj. do 600 zł miesięcznie.

Nabór wniosków ruszy we wrześniu.  Minimalny koszt realizowanego projektu to 7.000 złotych. Zakłada się, że w skali kraju termomodernizacji zostanie poddanych ponad nawet 4 mln domów.