Starosta na sesji w Ćmielowie o remontach dróg i sytuacji ostrowieckiego szpitala

Starosta na sesji w Ćmielowie o remontach dróg i sytuacji ostrowieckiego szpitala

O planowanych przez Starostwo Powiatowe inwestycjach na terenie gminy Ćmielów mówił 19 czerwca podczas sesji Rady Miejskiej Zbigniew Duda, Starosta Ostrowiecki.

W najbliższym czasie na terenie gminy Ćmielów realizowane będą dwa przedsięwzięcia drogowe – remont drogi w Wojnowicach w ramach tzw. „powodziówek” oraz zabezpieczenie osuwiska przy ulicy Opatowskiej. – Prace remontowe drogi, które muszą być przeprowadzone do września, ruszą jak tylko pozyskane zostaną środki z województwa. Natomiast roboty mające na celu zabezpieczenie skarpy rozpoczną się w przyszłym roku, ponieważ obecnie opracowywany jest projekt – powiedział starosta.

„Najważniejsze potrzeby mieszkańców”

Zbigniew Duda poinformował także o trwających w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Świętokrzyskim pracach związanych z tworzeniem nowej strategii oraz planu transportowego dla całego Powiatu, w które zostaną włączone wszystkie gminy.

– Aktualizacji strategii dla Powiatu Ostrowieckiego, ale także poznaniu i dopasowaniu do potrzeb mają służyć indywidualne spotkania z przedstawicielami każdej z gmin. Chcemy, aby to była wspólna sprawa – powiedział. – W 2017 roku zmieniają się przepisy. Powiat stworzy plan transportowy
i będzie jego organizatorem. Musimy więc poznać plan gmin, by móc uwzględnić potrzeby mieszkańców.

Zapytania i interpelacje

Zapewnienia starosty o chęci poznania strategicznych założeń, priorytetów i potrzeb gminy wykorzystali ćmielowscy radni, zgłaszając wiele interpelacji.

Wnioskowano m. in. o remonty cząstkowe na drogach Ćmielów-Krzczonowice i Brzóstowa-Drzenkowice, wykoszenie poboczy wzdłuż dróg w Buszkowicach, Przeuszynie czy przebudowę chodnika i odnowienie krawężników wzdłuż ulicy Skała.

– Uruchomiliśmy kolejne środki na remonty cząstkowe dróg. Myślę, że pozytywnie zostanie rozpatrzony wniosek dotyczący drogi w Borowni. Została ona zgłoszona do remontu w ramach  „powodziówek”, a środki na nią powinniśmy otrzymać w kolejnej transzy – odpowiadał na zapytania radnych starosta.

W szpitalu coraz lepiej

Sesja stała się także okazją do przedstawienia aktualnej sytuacji ostrowieckiego Szpitala Powiatowego, o którą zapytał burmistrz Jan Kuśmierz. Zbigniew Duda poinformował, że dzięki nowemu dyrektorowi, Jarosławowi Seweryńskiemu, sytuacja w placówce poprawia się.

– Postawiliśmy na właściwego człowieka. Docierają do nas opinie, że w szpitalu zaczęło się dziać dobrze. Zakupiliśmy rezonans magnetyczny do szpitala przy wkładzie powiatu i wszystkich gmin. 26 czerwca rezonans powinien zostać uruchomiony i pierwszy pacjent zostanie wówczas przebadany – powiedział starosta.